Na svjetskim tržištima i dalje trend jačanja dolara

dolar evroNJUJORK, Na svjetskim tržištima valuta i dalje vlada trend jačanja dolara, ali ne tako snažan kao sedam dana dana prije, dok je evro pod pritiskom zbog straha ulagača da bi zaduženost pojedinih država mogla dovesti u pitanje privredni oporavak EU-a.
Prošle sedmice je  dolar ojačao prema većini valuta, pa je njegov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, polovicom sedmice dostigao 78,449 bodova, najvišu razinu u tri i po mjeseca. Do kraja sedmice pao je na 77,84 boda, što je uglavnom posljedica korekcije nakon njegovog snažnog prethodnog rasta.

Pritom je dolar najviše, 1,45 posto, ojačao prema japanskoj valuti, pa je njegova cijena dostigla 91,61 jen. U jednom trenutku skočila je i na 91,87 jena, najviši nivo u dva mjeseca. No, dolar je oslabio prema evru, za 0,60 posto, pa je kurs evra dostigao 1,4355 dolara. No, to je samo blagi oporavak evropske valute pred kraj sedmice, dok je prije toga cijena evra pala na samo 1,4216 dolara, najniži nivo u tri i po mjeseca. Evro je ojačao i prema japanskoj valuti, i to za 1,31 posto, pa mu je cijena dostigla 131,45 jena.

 

 

kurs evo dolarProšle sedmice su podršku trendu jačanja dolara pružili novi podaci koji ukazuju na jačanje američke ekonomije, što je u suprotnosti sa sumornim vijestima iz Evrope, gdje se sve više strahuje da bi problemi zaduženosti pojedinih država mogli dovesti u pitanje privredni oporavak.

U fokusu ulagača su problemi Grčke jer je i agencija Moody's Investors Service u utorak snizila rejting grčkim državnim obveznicama, nakon što su to prije nje učinile agencije Fitch i Standard & Poor's. Agencija je ipak naglasila kako toj članici evrozone prijete tek vrlo ograničeni kratkoročni rizici manjka likvidnosti.

Pročitaj više:  Poslovna aktivnost u evrozoni na dvomjesečnom minimumu

novac 8“Kreditni izazovi s kojima se suočava grčka vlada nisu dugoročne prirode. Oni proizlaze iz postupne erozije konkurentnosti i ekonomskog potencijala, što implicira da se problem vladina duga ne može riješiti samo privrednim rastom”, kazala je analitičarka agencije Sarah Carlson.

Procjenjuje se da je grčki dug dostigao 300 milijardi evra, tri puta više od duga Njemačke, najveće ekonomije evrozone. Grčka je vlada prošloga tjedna predstavila mjere rezanja budžetskog deficita na 9,1 posto BDP-a u 2010., što je još uvijek daleko iznad gornje granice od 3,0 posto za članice evrozone.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts