Svjetski događaji koji su obilježili 2009.

lisabonBEOGRAD, Među najvažnijim događajima koji su obilježili 2009. su  Usvajanje Lisabonskog sporazuma, ekonomska kriza, novi grip i klimatske promjene.
1. Lisabonski ugovor
Prihvatanjem Lisabonskog ugovora na ponovljenom referendumu u Irskoj i završetkom procesa ratifikacije u Češkoj, kao posljednjoj članici EU, omogućeno je da taj ugovor o preustrojstvu evropskih institucija poslije višegodišnjih pregovora stupi na snagu 1. decembra.

 

 

2. Finansijska kriza
Svjetska finansijska kriza, najveća od Velike depresije 1929, bila je tema samita lidera G20 u aprilu u Londonu, a potom i u septembru u Pitsburgu. Lideri G20 su se obavezali da u posrnulu svijetsku privredu ubace dodatnih 1.000 milijardi dolara, ali ne u obliku stimulativnih, fiskalnih paketa nego preko međunarodnih finansijskih institucija i o oštrijoj kontroli finansijskih tržišta.

 

 

3. Obama nobelovac
Nobelov komitet 9. oktobra saopštio da je predsjednik SAD Barak Obama dobitnik nagrade za mir, samo devet mjeseci od dolaska u Bijelu kuću, a zbog njegovih napora da ojača međunarodnu diplomatiju i saradnju među ljudima.

 

 

4. NATO i EU na Zapadnom Balkanu
Tokom 2009. NATO je stigao na Zapadni Balkan, dok je napredovanje zemalja regiona ka EU bilo usporeno zbog neriešenih međusobnih sporova i nesaradnje s Haškim tribunalom. Albanija i Hrvatska postale su 1. aprila punopravne članice NATO-a, a Crna Gora je 4. decembra dobila poziv da pristupi akcionom planu za članstvo. Od 19. decembra Crna Gora, Makedonija i Srbija su na bijeloj šengenskoj listi. Srbiji je 7. decembra deblokiran Prelazni sporazum sa EU. Albanija i Srbija predale su zahtjeve za kandidaturu za članstvo u EU, dok je Crna Gora odgovorila na upitnik iz Brisela i čeka na prihvatanje kandidature. U isto vrijeme Hrvatskoj su veći dio godine bili blokirani pristupni pregovori, zbog spora oko granice sa Slovenijom, dok Skoplje i dalje nema datum za početak pregovora zbog nerješnog spora s Grčkom oko imena te bivše jugoslovenske republike.

Pročitaj više:  Malbašić mora srušiti dio zgrade koji je izgradio na tuđoj zemlji!

 

 

5. Počelo suđenje Radovanu Karadžiću
Pred Haškim tribunalom 26. oktobra počelo je suđenje bivšem predsjedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću, optuženom za genocid i zločine protiv čovečnosti nad muslimanima i Hrvatima i za uzimanje međunarodnih talaca tokom rata u BiH od 1992. do 1995.

 

 

6. Nezavisnost Kosova pred Međunarodnim sudom pravde
Pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu održana je usmena rasprava o legalnosti proglašene nezavisnosti Kosova. U raspravi u Palati mira od 1. do 11. decembra 15 sudija saslušalo argumente Srbije, vlasti u Prištini i 27 država. Nakon rasprave sud treba da donese savjetodavno mišljenje, koje nije obavezujuće.

 

 

7. Borba protiv klimatskih promjena
Globalno zagrijsvanje bilo je tema dugo pripremanog samita u Kopenhagenu, održanog pod okriljem Ujedinjenih nacija. Samit nije ispunio očekivanja pošto učesnici nisu usvojili završni dokument već su ga samo, kako s navodi, primili k znanju. Dokument predviđa da se za pomoć zemljama u razvoju u borbi protiv globalnog zagrevanja obezbedi 100 milijardi dolara godišnje, počev od 2020.

 

 

8. Pandemija novog gripa
U Meksiku se krajem aprila pojavio novi virus gripa, koji se najprije proširio na SAD, a potom i širom svijeta. Svjetska zdravstvena organizacija je zato u junu, prvi put poslije 41 godine, proglasila pandemiju. Dan kasnije švajcarska farmaceutska kompanija Novartis saopštila je da je proizvela prvu turu vakcina protiv novog gripa. U svijetu je do sada virus novog gripa laboratorijski potvrđen u 208 zemalja, a broj umrlih je dostigao 10.582.

 

 

9. Izbori i nemiri u Iranu
Na predsjedničkim izborima u Iranu, 12. juna, dotadašnji predsjednik Mahmud Ahmadinedžad osvojio je drugi mandat. Pristalice opozicionog lidera Mir Hoseina Musavija zbog sumnje u izbornu prevaru počele su narednog dana u Teheranu najveće proteste od Islamske revolucije, ali je iranski vrhovni vođa, ajatolah Ali Hamnei potvrdio poslije šest dana Ahmadinedžadovu pobjedu na izborima i naredio prestanak protesta. Državni mediji su saopštili da je tokom protesta opozicije poginulo najmanje 19 ljudi, oko 100 ih je povređeno, dok je policija uhapsila 457 osoba. Evropski i svjetski lideri oštro su osudili Teheran zbog upotrebe sile protiv demonstranata.

Pročitaj više:  Hrvatska: Jeftinija luksuzna roba, automobili…

 
10. Izraelska ofanziva na Gazu
Poslije vazdušne i artiljerijske, Izrael je 3. januara počeo i kopnenu ofanzivu na pojas Gaze, a u kojoj je, prema procenama, za tri nedjelje poginulo oko 1.300 Palestinaca. Prema podacima BBC-ja u sukobima je srušeno 4.000 zagrada, a 20.000 je teško oštećeno. Bez doma je ostalo oko 50.000 Palestinaca, a oko 400.000 stanovnika Gaze ostalo je bez vode. Beta

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts