LONDON, Britaniji prijeti budžetska kriza pošto će njen privredni rast, po svemu sudeći, biti veoma mali, gotovo nulti, proističe iz istraživanja koje je među vodećim ekonomskim stručnjacima sproveo privredni dnevnik “Fajnenšel tajms”.
Više od trećine anketiranih se složilo da Britaniji prijeti fiskalna kriza koja bi mogla da zaustavi privredni oporavak zemlje.
Najveću opasnost predstavlja gubitak povjerenja u sposobnost vlade da javne finansije ponovo stavi pod kontrolu, smatra direktor Londonske škole za ekonomiju (London School of Economics) Hauard Dejvis (Howard Davies), koji je i bivši član monetarnog odbora centralne banke Velike Britanije.
Sličnog je mišljenja i bivši član tog odbora Džon Giv (John Gieve) koji, takođe, upozorava da bi, ukoliko vlada ne preduzme odgovarajuće mjere, dalje produbljivanje deficita moglo da dovede do slabljenja funte.
Upozoravajuće poruke poslali su i ekonomisti iz londonskog finansijskog centra, Sitija, bivši članovi monetarnog odbora centralne banke i akademici, koji su podsjetili i na činjenicu da Britaniju ove godine očekuju parlamentarni izbori.
U nastojanju da poveća svoje šanse za izbornu pobjedu, vlada – po njihovoj ocijeni – neće značajno povećati izdatke. Opozicija je već optužila premijera Gordona Brauna da odbija da usvoji dalje neizbežne mjere štednje.
Većina uglednih ekonomista se tokom istraživanja saglasila i u tome da britanska privreda počinje da se oporavlja od recesije i da će u ovoj godini već početi da raste, ali veoma lagano.
Oni smatraju da bi Britanija, ukoliko želi da izbjegne fiskalnu krizu, u kakvoj se sada nalazi Grčka, morala još više da poboljša poslovanje javnim finansijama i obezbjedi da budu transparentnije.
Ekonomisti se, međutim, razilaze u razmišljanjima na koji je način to potrebno dostići. Gotovo polovina anketiranih je za dalje smanjivanje izdataka i povećanje poreza, dok druga polovina upozorava da bi to moglo da potkopa proces ekonomskog oporavka zemlje, navodi “Fajnenšel tajms”.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši