PARIZ, Francusku je “zapljusnuo” talas jeftinog Å¡ampanjca, jer su kupci u vrijeme krize postali mnogo Å¡tedljiviji, a proizvoÄaÄi, prinuÄeni promjenom njihovog raspoloÅŸenja, priredili najveÄe sniÅŸenje cijena u posljednjoj deceniji.
Francuski proizvoÄaÄi su u prethodnih deset godina oprezno, ali uporno podizali cijene Å¡ampanjca, nastojeÄi da poveÄaju prestiÅŸ Äuvenog brenda i sa trÅŸiÅ¡ta istisnu jeftinija pjenuÅ¡ava vina, kakva su Å¡panski kava i italijanski proseko. U periodu od 1987. do 2007. godine cijena Å¡ampanjca je udvostruÄena, dok je koliÄinska proizvodnja poveÄana tek za 20 procenata.
ZahvaljujuÄi krizi, odnosno Äinjenici da Francuzi ove godine ni za praznike nisu bili spremni da plaÄaju previsoku cijenu za Äuveno pjenuÅ¡avo piÄe, francuski supermarketi su sada preplavljeni jeftinim mladim Å¡ampanjcem, pa “Laurent-Perrier” prodaje bocu Å¡ampanjca za deset evra, a “Hubert De Claminger” za 8,9 evra.
“Ovako agresivnog sniÅŸenja cijena nije bilo od velike krize na trÅŸiÅ¡tu Å¡ampanjca 2000. godine, kada su cijene pale odmah po zavrÅ¡etku praznovanja milenijuma”, ocijenio je analitiÄar Fransoa Pretr, dodajuÄi da Äe uz produÅŸetak takve tendencije, brend imati pravi problem.
U 2009. godni tempo pada cijena Å¡ampanjca u Francuskoj mogao bi da prevaziÄe tempo pada proizvodnje.
“Ova tendencija ugoroÅŸava perspektive razvoja industrije sa godiÅ¡njom prodajom vrijednom viÅ¡e od 4,4 milijarde dolara”, uvjeren je Pretr.
Predsjednica Komiteta za kontrolu kvaliteta vina u regionu Å ampanj i direktor porodiÄnog biznisa za prodaju vina Karol Duval-Lerua istakla je da je prodaja neodleÅŸanih pjenuÅ¡avih vina po niskim cijenama krajnje razorna i kratkovida strategija.
“Ovo je ogroman problem, jer kad padnu cijene, potrebno je viÅ¡e godina da se nadoknadi Å¡teta nanesena brendu”, istakla je Duval-Lerua.
Ona smatra da kompanije koje jeftino prodaju svoj Å¡ampanjac imaju problem s prilivom novca, zbog Äega ga i prodaju iako nije odleÅŸao, Å¡to, opet, nanosi Å¡tetu drugim proizvoÄaÄima.
Jedan od lidera alkoholnog trÅŸiÅ¡ta Francuske i najveÄi svjetski proizvoÄaÄ luksuzne robe, multibrendovski koncern “Louis Vuitton Moet Hennesy” snizio je cijene nekih vrsta Å¡ampanjca i za 50 odsto. Zbog toga su prihodi od prodaje Å¡ampanjca velikih francuskih isporuÄilaca kao Å¡to je “Vranken” znaÄajno pali.
U takvoj situaciji na trÅŸiÅ¡ta Evrope, tvrde eksperti, vraÄaju se italijanska i Å¡panska pjenuÅ¡ava vina. Prihodi od prodaje Å¡panskog vina kava i italijanskog proseka porasli su proÅ¡le godine za jedan odsto, dok su ukupni prihodi proizvoÄaÄa Å¡ampanjca smanjeni za 2,6 procenata. Dobri poznavaoci vina sem toga, preporuÄuju Francuzima, koji se po tradiciji opredjeljuju za domaÄa vina, da jeftin Å¡ampanjac zamijene drugim francuskim pjenuÅ¡avim vinom – kreman.
“Svojim klijentima preporuÄujem dobar kreman umjesto tog baÅ¡ jeftinog Å¡ampanjca. Ove boce po deset evra stvarno ne bi trebalo kupovati. Å ampanjac mora da odleÅŸi, da ostari i zbog toga i koÅ¡ta viÅ¡e od drugih pjenuÅ¡avih vina”, kaÅŸe vlasnik prodavnice vina u Parizu Stefan Koraza – poznavalac “piÄa bogova”.
Komentariši