Nezaposlenost hara novom Evropom

nezaposlenost 1BRISEL, Nezaposlenost u zemljama u tranziciji dostiže rekordne brojke. Poljska, koja jedina u “novoj Evropi” bilježi rast BDP-a, u posljednjih godinu dana izgubila je 420.000 radnih mjesta.
U Sloveniji je rast nezaposlenosti čak 46 odsto, prevashodno zbog problema koje imaju modna konfekcije “Mura” i “Gorenje”, a prinudni odmori za 1.075 radnika “Železnica” ne mirišu na dobro.
Broj nezaposlenih u Rumuniji se povećao za 26.260 u decembru na 709.383, što je stopa nezaposlenosti od 7,8 odsto. Zemlji sljedi još gore jer MMF prognozira smanjenje ekonomije, poslije ovogodišnjeg rasta od 1,3 odsto, a već je dogovoreno otpuštanje 150.000 zaposlenih u državnom sektoru.
Kod Bugara je na kraju godine stopa nezaposlenosti bila 8,66 odsto, ali priliv nezaposlenih u posljednja dva mjeseca iznosi više od 60.000, na ukupnih 330.000. Prema procjenama sindikata, bez posla će u ovoj godini ostati još 250.000 Bugara.
Mađarska stopa nezaposlenosti je za tu zemlju rekordnih 10,5 odsto, što je godišnji rast od 2,8 procentnih poena.
Kod Čeha i Slovaka situacija je na korak od lošeg rekorda. Nezaposlenosti u Češkoj se popela na 9,3 odsto, za 0,7 odsto u posljednjih mjesec dana, a istorijski maksimum je 9,4 odsto iz marta 2005. godine.
U Slovačkoj je stopa 12,4 odsto, a u posljednjih dvanaest mjeseci povećala se za 4,6 odsto. Tu su, međutim, analitičari optimistični i očekuju početak pada u drugoj polovini godine.
Najgore su prošli na Baltiku. Estoniji, Letoniji i Litvaniji je BDP pao od 14 do 18 odsto, a kriza je povećala nezaposlenost od 12 do 19,3 odsto, dok im prijeti dalje produbljivanje krize.

Comments

Jedan komentar na na “Nezaposlenost hara novom Evropom”

  1. stevo mitrovic ing.org.rad. Avatar
    stevo mitrovic ing.org.rad.

    Sta je tek sa nama nas nece bitiu ni u procentima,
    kakva nam je situacija a niko nece da prihvati
    istinu.BiH je zemlja koja je bankrotiraala zasto se to ineprizna.Nasi ekonomski analiticari bave se sintetikom a ne stvarnom aanalitikom ekonomskog stanja u zemlji.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts