BANJALUKA, U Srpskoj je u toku prošle godine u prosjeku svakog mjeseca na bolovanju bilo oko 8.000 radnika, a Fond zdravstvenog osiguranja RS za nadoknade njihovih plata izdvojio je 8,3 miliona maraka.
Rekla je to “Glasu Srpske” portparol Fonda zdravstvenog osiguranja RS Nikolina Dušanić.
– Trošak Fonda za nadoknadu plata za vrijeme bolovanja u 2008. godini iznosio je oko devet miliona maraka, dok je u 2007. godini za te namjene utrošeno duplo manje novca, odnosno 4,5 miliona maraka – kazala je Dušanićeva.
Objasnila je da u posljednjih godinu i po Fond nadoknađuje plate za bolovanja duža od 30 dana, dok je ranije nadoknađivao samo za bolovanja duža od 120 dana.
– Zbog toga su u prošloj i pretprošloj godini troškovi za naknadu plata zbog privremenog odsustva s posla duplo veći nego ranijih godina – kazala je Dušanićeva.
Prema njenim riječima, za vrijeme privremene nesposobnosti za rad, radniku pripada pravo na naknadu u visini od 70 odsto neto plate, osim u slučaju kada je bolovanje posljedica darivanja organa i tkiva, ili zarazne bolesti, kada se plata nadoknađuje u iznosu od 90 odsto.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić rekao je da je mnogo da svaki mjesec na bolovanju bude oko 8.000 radnika.
– Ako uzmemo u obzir da u preduzećima u Srpskoj ima oko 200.000 zaposlenih, vidimo da je svaki mjesec na bolovanju četiri odsto radnika – rekao je Milić.
On ističe da prava po osnovu bolovanja mnogo više koriste radnici zaposleni u društvenim, nego u privatnim preduzećima.
– Na bolovanje mnogo rjeđe idu radnici zaposleni u privatnim firmama zbog strožijih uslova i “borbe” za radna mjesta. Ako neko preduzeće ima 50 zaposlenih, znači da su svaki mjesec dva radnika na bolovanju, odnosno 24 radnika godišnje – kaže on.
Ističe da je danas zloupotreba bolovanja zastupljenija nego ranije, pa se često odsustvuje s posla.
– Ako je plata radnika 500 maraka, za 24 zaposlena, poslodavac na godišnjem nivou izdvoji 12.000 maraka bez doprinosa, a ti radnici nisu doprinijeli razvoju, nego opterećenju privrede – rekao je Milić.
On smatra da su za to dobrim dijelom odgovorni oni koji propisuju bolovanje, jer nerijetko odobravaju odsustvo s posla onima kojima ne treba i to na uštrb onih koji su stvarno bolesni.
– Kada radnici koji su na bolovanju budu u potpunosti na teretu države, vjerovatno će se u tom sistemu zavesti red i spriječiti zloupotrebe. Unija poslodavaca će se zalagati da to toga dođe – dodao je Milić.
Stopa bolovanja
Nikolina Dušanić je rekla da se stopa bolovanja u RS u protekloj godini kretala između 3,29 do najviše pet, koliko je iznosila u septembru.
– Stopa bolovanja u RS spada u grupu niske stope odsutnosti s posla i u poređenju sa stopama zemalja u regionu spada među niže – kazala je Dušanićeva.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši