Loše stanje u šumarstvu

sumeSARAJEVO, Federacija BiH /FBiH/ nema zakon o šumama, a gubici u šumama srednje Bosne, Zeničko-dobojskog i Kantona Sarajeva mjere se desetinama miliona KM, rekao je danas u Sarajevu potpredsjednik Grupacije šumarstva i drvne industrije Privredne komore FBiH Midhat Ahmetović.Ahmetović je istakao da su preduzeća vezana za šumarsto i drvnu industriju mjesecima radila bez zakonskog uporišta, jer je Ustavni sud FBiH stavio van snage Zakon o šumama još u maju prošle godine, a Vlada FBiH je donijela prelaznu Uredbu o šumama 30. decembra, sa periodom važnosti od 90 dana.

Prema njegovim riječima, zbog nepostojanja pomenutog zakona i nefunkcionalnog sistema u FBiH i same globalne ekonomske krize, nije ni čudo što su gubici u ovom sektoru tako veliki.

On je istakao na konferenciji za novinare da je neshvatljivo i neobjašnjivo da privredni subjekti imaju obavezu da, zavisno od svog poslovnog rezultata izdvajaju 0,1 odsto za opšte-korisne funkcije šuma, koje ulazi u prihod budžeta FBiH, ali ga nema na rashodovnoj starni ovog budžeta, što prema njegovom mišljenju znači da “neko unutra” ta sredstva nenamjenski troši.

Direktor federalne Uprave za šumarstvo Omer Pašalić rekao je da je na osnovu opšte-korisnih funkcija šuma 2009. godine u budžetu FBiH prikupljeno između 25 i 30 miliona KM, od čega 80 odsto ide u kantonalne budžete, a 20 u federalni budžet, te da ona nisu utrošena transparentno.

Govoreći o nepostojanju zakona o šumama, Pašalić je rekao da su nakon presude Ustavnog suda FBiH, predstavnici federalnog Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva sa predstavnicima Zajednica opština i gradova izvršili usaglašavanje cijelog teksta novog Prednacrta zakona o šumama.

On je istakao da su ostala dva sporna pitanja, koja se odnose na to da li će biti jedno ili više preduzeća na području jednog kantona i federalna Uprava za šumarstvo i kantonalne Uprave po kontonima, ili federalna Uprava za šumarstvo sa ispostavama.

Pročitaj više:  Tender za izvođača radova mosta kod Gradiške do kraja godine

Prema njegovim riječima, Prednacrt je poslat institucijama FBiH na mišljenje, te će se po dobijanju mišljenja i ugradnji eventualnih primjedbi i prijedloga dostaviti Vladi FBiH na utvrđivanje prijedloga i slanje u parlamentarnu proceduru.

Predsjednik Grupacije šumarstva i drvne industrije Privredne komore FBiH Zdenko Laštro istakao je da je za jedanaest mjeseci 2009. godine prooizvodnja prerade drveta u padu, a indeks proizvodnje u odnosu na isti period 2008. godine je 75, te da je izvoz proizvoda od drveta za deset mjeseci iznosio 47,1 milion KM, a indeks u odnosu na isiti period 2008. je 85,4.

Prema njegovim riječima, uvoz proizvoda od drveta za deset mjeseci 2009. godine iznosio je 73,3 miliona KM, a indeks u odnosu na isti period 2008. 74,7, dok je broj zaposlenih 6 930, a u odnosu na 2008. godinu, kada je bilo zaposleno 8 666 lica, indeks je 80,3.

On je rekao da je ukupna proizvodnja šumskih sortimenata za deset mjeseci 2009. u odnosu na isti period prethodne godine manja za 344 000 kubnih metara ili 19 odsto, dok je prerada drveta manja za 20 odsto, a smanjena je i proizvodnja namještaja.

Laštro je rekao da je krivac za ovakvo stanje nepostojanje zakona o šumama, strategije razvoja šumarstva i drvne industrije, rad inspekcija u šumarstvu, te u nenamjenskom trošenju sredstava, dodavši da je potrebno smanjiti sva opterećenja na plate i od toga stimulisati izvoznike.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts