BANJALUKA/VIŠEGRAD, Ruski multimilioner Oleg Burlakov digao je ruke od višegradske Fabrike boja i lakova „Terpentin“. Burlakov je odustao nakon godinu i po dana od kupovine „Terpentina“ u stečaju za 2,2 miliona maraka. (05. maja 2008. godine) „Terpentin“ je trebao biti samo jedna od nekoliko firmi u Republici Srpskoj, u koje je Burlakov planirao uložiti oko milijardu maraka.
Nije kupio Drvnu industriju „Borje“ Teslić, rudnike „Ljubija“ i „Miljevina“, niti Fabriku motora „Famos“ u Istočnom Sarajevu i „UNIS“ Ramići kod Banjaluka, a sada je prodao i „Terpentin“.
Svjetska ekonomska kriza samo je jedan od razloga povlačenja ruskog bogataša.
„Za stranog investitora je najvažnija podrška u svim fazama od početka investiranja, razvoja do prodaje proizvoda. Upravo zato je jedan od mojih klijenata prije par mjeseci odustao od „Terpentina“ jer u RS nije mogao da proda nijedan kilogram proizvoda iako je prilikom dolaska na ovo tržište imao veoma jaka obećanja vlasti u RS“, rekao je za portal Capital.ba Gordan Milinić zastupnik nekoliko ruskih kompanija za Jugoistočnu Evropu.
„Prodavali smo u Federaciji BiH, tačnije u Bihaću, ali ni litar boje nismo uspjeli prodati u RS, bez obzira što je bilo najavljeno da će boje za ceste otkupljivati JP Putevi RS, dok je za rekonstrukciju Rafinerije nafte u Brodu, kupovana boja iz Njemačke umjesto od domaćeg proizvođača“, kaže Milinić.
Milinić, bivši ambasador BiH u Ruskoj Federaciji, obavljao je dužnost zamjenika ambasadora BiH u SR Njemačkoj, a trenutno zastupa interese i istražuje mogućnosti investiranja za kompanije iz Rusije, Njemačke, Češke i Španije. Bio je i direktor firme Olega Burlakova „Privredni preporod“ za Jugoistočnu Evropu sa sjedištem u Banjaluci. Preko ove kompanije Burlakov je i kupio višegradski „Terpentin“.
Rusi kupuju “Miljevinu” i ulažu u OC Jahorina
On ističe da sledeće sedmice putuje u Moskvu, gdje će se sastati sa predstavnicima konzorcijuma „Grand Investment“.
„Oni su obišli Rudnik „Miljevina“, zadovoljni su zalihama rude i koloričnošću uglja. Rusi kao i drugi zainteresovani ulagači, zamjeraju zapuštenost kopova i vodenim barijerama na kopovima“, kaže Milinić. Ipak, vjeruje da će Rusi uskoro Vladi RS poslati pismo namjera o ulaganju u vrijednosti 30 do 40 miliona maraka u Rudnik Miljevina. Njihov plan je da po jedinstvenog ruskoj tehnologiji, od mrkog uglja prave dizel gorivo. Drugi klijent koje zastupa Milinić, takođe su iz Rusije, zainteresovani su za ulaganje u Olimpijski centar Jahorina, zatim banjske kapacitete i izvoz ljekovite vode iz RS.
Rusi grade elektranu u RS
Ruska elektroprivreda želi graditi svoju elektranu u Srpskoj, ističe Milinić. Jedan od njegovih klijenata španska kompanija „Nordik Menadžment“ i njemačka „Bebaenerdži“ hoće u regionu da gradi solarnu elektranu.
„Svojim savjetima mogu značajno uticati gdje će ona biti, međutim dok Makedonci svim snagamo vuku da to bude u njihovoj državi, ja bih volio da to bude u Istočnoj Hercegovini. Međutim, RS nema uređenu zakonsku regulativu za proizvodnju solarne energije“, zaključuje Milinić.
Jedna u nizu neostvarenih investicija
„Terpentin“ je samo jedna od neostvarenih ino-investicija u RS. Najavljivano je ulaganje 170 miliona evra kompanije „Dženeral elektrik“ u Željeznice RS, dok je ČEZ odustao od RITE Gacko. Upitna je Štrabagova izgradnja auto-puteva, a norveški Statkraft umjesto na Vrbasu, trenutno pravi hidroelektrane u Albaniji.
Milinić kaže da RS i BiH ima šta ponuditi investitorima, ali oni se žale na korupciju i nemaran odnos vlasti. Po prirodi posla Milinić kontaktira sa velikim broj potencijalnih ulagača, ali većina kompanija čije on interese zastupa u regionu, u poslednje vrijeme se, kaže, odlučuje za ulaganje u Makedoniju. Ocjenjuju da su u toj državi najbolji uslovi, da vlast ima dobar odnose prema investitorima, a nivo korupcije u državnim organima je na najnižem nivou.
„Kod nas još mnogo toga mora da se uradi da bi se privukli investitori. Najgori je odnos tipa „ako nećete Vi da to kupite, kupiće neko drugi“. Ovde svi zaboravljuju da su naši kapaciteti zapušteni, a tehnologija zapuštena i da se u nju godinama nije uložila ni jedna marka“, kaže Milinić.
Dodik: Situacija se promijenila
Premijer RS Milorad Dodik rekao je danas da na nivo ino-investicija ne treba gledati pesimistično. „Situacija se u poslednje dvije-tri godine u svijetu znatno promijenila. Investitori više ne ulažu ni u vlastitim zemljama, pa vidite da samo u Španiji nezaposlenosti je 18%. Ono što je važno, da će RS zadržati nivo investicija. Tu je nastavak rekonstrukcije Rafinerije nafte u koju, prema najavamo ruskog partnera, treba da bude uloženo do milijardu evra. Počinje izgradnja hidroelektrana na rijeci Bosna i u februaru bi trebali potpisati ugovor o izvođenju“, rekao je premijer Dodik.
Komentariši