Dulić: Platiće i Luka Beograd

BEOGRAD, I vlasnik Luke Beograd moraće da plati naknadu za konverziju prava korišćenja u pravo svojine nad zemljištem, da bi došao do tog zemljišta, kaže Oliver Dulić.

Ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić kaže da je uredbom omogućeno da svako bude jednak pri kupovini zemljišta da se ne bi desilo da neko, ko je s namjerom kupio firmu da bi je zatvorio i otpustio ljude, dođe do zemljišta za male pare.

On je rekao da Uredba o konverziji prava korišćenja u svojinu nad zemljištem predstavlja posljednji korak ka punoj primjeni Zakona o planiranju i izgradnji. Takođe je rekao da naknade nije oslobođen niko ko je do prava korišćenja zemljišta došao kroz privatizaciju, stečaj ili besteretnim putem.

“Ono što je bila namera jeste da se od mešetara, koji su mislili da će doći do jeftinog zemljišta, naplati realna cena. To nije osveta bilo kome. Svako ima pravo da bira i ne mora da konvertuje pravo korišćenja u pravo svojine”, istakao je Dulić. Dulić je saglasan da će na primjeru Luke Beograd javnost će ocjenjivati uspjeh zakona.

“Učinili smo ono što je najpoštenije. Voleo bih da čujem da li je konverzija mogla bolje da se definiše. Niko ne može da kaže da je naša namera da bilo ko prođe bolje nego što bi prošao da je krenuo u potragu za zemljištem na tržištu”, kaže on.

“Vlasnik Luke Beograd platiće naknadu, koja će u zbiru, jednog dana kada to sve postane građevinsko zemljište, vredeti nekoliko stotina miliona evra”, rekao je Dulić i rekao da je “pročitao puno naručenih tekstova koji dolaze od onih kojima ne odgovara uvođenje reda”.

Pročitaj više:  Bez doprinosa za PIO više od 23.000 radnika

“Jedan uhodan mehanizam birokratije, kriminala i korupcije je morao da bude razbijen. Kada čitam pojedine tekstove u novinama, jasno mi je da se radi o pokušaju naručene kampanje kako bi zakon bio stavljen van snage. Zakon neće biti stavljen van snage”, naglasio je Dulić.

On dodaje i da će bivši vlasnici biti namireni kada bude donijet zakon o restituciji. „Napravili smo jedini mogući model. Bivši vlasnici su imali ideju da postanu vlasnici zemljišta na kojem su sada zgrade i da potom u raznim sporovima sa vlasnicima objekata rešavaju međusobne odnose. To je model koji bi nepotrebno stvorio mnogo sporova“, kaže on.  B92

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts