BUDIMPEŠTA, Mađarska će do 2014. godine moći da uvede evro kao zvanično sredstvo plaćanja, prognozirala je danas bankarska grupacija “Benk ov Amerika” (Bank of America).
“Na naše iznenađenje, Mađarska može biti prva (od članica EU iz srednje i istočne Evrope) koja će, već od 2011. povezati svoju valutu sa evrom u okviru mehanizma promenljivih kurseva ERM-II, a u evrozonu bi mogla da uđe 2014”, objavila je “Benk ov Amerika”.
Za njom će, sa izvjesnim zakašnjenjem, sljediti Češka, Poljska, a na kraju i Rumunija, kada dovedu u red svoje javne finansije, prenose regionalne novinske agencije.
“Benk ov Amerika” je već prošle sedmice saopštila da je Mađarska posljednjih godina, uprkos dubokoj krizi, zabilježila ogromno poboljšanje javnih finansija, tako da je njena fiskalna situacija jedna od najboljih na svijetu, podsjetila je agencija MTI.
Analitičari londonske “Siti banke” (City), međutim, nisu toliki optimisti kada su u pitanju mađarske ambicije za uvođenje evra.
Prema prognozi banke HSBC, mađarska vlada će se najvjerovatnije odlučiti da stupi u mehanizam ERM-II pošto Budimpešta i zvanično istupi iz procedure koju protiv te zemlje, zbog njenog visokog budžetskog deficita, vodi Evropska Unija.
Po tom scenariju, stupanje u režim ERM-II moguće je do 2012, ili 2013. godine, a prijem u zonu evra najranije 2014. ili 2015, smatra HSBC.
Mađarska je imala ogromne probleme sa deficitom javnih finansija u godinama snažnog globalnog privrednog rasta, koje su prethodile nedavnoj finansijskoj krizi i privrednoj recesiji.
Tako je 2006. minus u budžetu porastao iznad devet procenata bruto domaćeg proizvoda (BDP), tako da je Mađarska bila prinuđena da preduzme drastično smanjenje izdataka.
Deficit je lani pao na 3,6 procenata BDP.
Češka bi, prema najavama sadašnje vlade, trebalo da prihvati evro 2016. ili 2017. godine, ukoliko značajno smanji javni deficit.
Poljska planira da smanji budžetske deficite tako da već 2015. bude spremna za uvođenje evra.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši