BANJALUKA, U Područnom centru Banja Luka prošle godine prikupljeno je 832,6 miliona maraka javnih prihoda, što je za oko 65 miliona maraka više u odnosu na 2008. godinu, ili skoro polovina prihoda koje je prošle godine ukupno prikupila Poreska uprava RS. – PURS je prošle godine naplatila 62,1 milion maraka više u odnosu na 2008. godinu, a samo u PC Banja Luka, koji obuhvata 11 jedinica, naplaćeno je 65 miliona maraka prihoda više u odnosu na 2008. godinu – kaže v.d. pomoćnik direktora Poreske uprave RS za PC Banja Luka, Miodrag Milošević.
Kako je protekao proces fiskalizacije?
MILOŠEVIĆ: Proces fiskalizacije protekao je onako kako je planirano, jedan manji broj obveznika iz treće grupe još nije fiskalizovan. U suštini smo zadovoljni procesom fiskalizacije, jedino negativno jeste činjenica da pojedini serviseri koji su bili ovlašteni za isporuku fiskalnih kasa nisu to na vrijeme radili ili čak uopšte nisu isporučivali fiskalne kase, pa im je to pravo na kraju oduzeto.
Koliko su povećani prihodi po osnovu primjene Zakona o fiskalizaciji?
MILOŠEVIĆ: U odnosu na 2008. godinu, prošlogodišnji prihodi veći su za 8,6 odsto što je rezultat fiskalizacije i poboljšanja finansijske discipline. Mi vršimo svakodnevne kontrole izdavanja fiskalnih računa, ali s obzirom na mali broj inspektora koji rade na terenu ne možemo baš sve da pokrijemo. Nastojaćemo da ove godine pojačamo kontrolu, pa će poreski inspektori svakim danom, pa čak i vikendom i u večernjim časovima, vršiti kontrolu izdavanja fiskalnih računa.
Kako teku pripreme za primjenu Zakona o porezu na nepokretnosti i upis u fiskalni registar nepokretnosti?
MILOŠEVIĆ: Kada je u pitanju upis u fiskalni registar nekretnina, na području koje pokriva PC Banja Luka do sada je podneseno 170.898 prijava što je otprilike nešto više od 20 odsto. Rok za podnošenje prijava produžen je do 31. marta 2011. godine, dok Zakon o porezu na nepokretosti stupa na snagu 1. januara 2012. godine. Primjena zakona prolongirana je na inicijativu lokalnih zajednica koje će imati najviše koristi od primjene tog zakona, jer će im prihodi od poreza na nepokretnosti u potpunosti pripadati.
Zbog toga su željele da se što bolje pripreme i što više objekata upišu i registar. Moram istaći činjenicu da su sve opštine na teritoriji koju pokriva PC Banja Luka i do sada angažovanjem svojih resursa učestvovale u sprovođenju ovog zakona. Ne mogu da procijenim koliki će biti prihodi prikupljeni po osnovu Zakona o porezu na nepokretnosti, ali sigurno je da će biti mnogo veći u odnosu na prihode prikupljane po osnovu Zakona o porezu na imovinu.
Koliko je poreskih dugovanja izmireno obveznicama i koliko iznose otpisane kamate po tom osnovu?
MILOŠEVIĆ: Sva preduzeća koja su imala dugovanja prema Poreskoj upravi RS nastala do 31. decembra 2007. godine mogla su da izmire dug kupovinom obveznica, a tu mogućnost iskoristilo je 151 preduzeće. Obveznicama je plaćeno 19,1 milion maraka glavnog duga, a otpisane kamate iznose 5,7 miliona maraka.
Koliko poreski obveznici u PC Banja Luka duguju PURS i kako rješavate problem naplate?
MILOŠEVIĆ: Poreski obveznici registrovani u PC Banja Luka duguju Poreskoj upravi RS 208,7 miliona maraka, a ta dugovanja uglavnom potiču još iz perioda od 2001. godine. Problem naplate rješavamo tako što prvo napišemo rješenje za plaćanje prijavljenih obaveza, pa ako obveznik u zakonskom roku ne izmiri dugovanja, slijedi prinudna naplata čime se troškovi obevznika povećavaju za 15 odsto.
Ukoliko poreski obveznik ni tada ne plati obaveze ili ukoliko nema imovine iz koje bi se naplata izvršila, proglašava se njegova privremena nesolventnost i briše se iz evidencije naplativih obaveza. Osim toga, dugovanja se mogu reprogramirati u Ministarstvu finansija RS, a moguće je i potpisati sporazum s Poreskom upravom RS o odgođenom plaćanju obaveza.Fokus
Komentariši