Počela puna primjena prelaznog trgovinskog sporazuma

BEOGRAD, Srbija i EU danas i zvanično počinju punu primjenu međusobnog Prelaznog trgovinskog sporazuma i stupaju u ugovorni odnos koji će postepeno voditi ka smanjenju međusobnih carina za uvoz i izvoz, a krajnji cilj je stvaranje slobodne trgovinske zone.

Šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer ocijenio je da puna obostrana primjena Prelaznog sporazuma otvara put Srbije ka pristupanju EU.

On je naveo da je ekonomski značaj primjene Prelaznog sporazuma to što će Srbija biti privlačnija za strane investitore, dok je politički značaj u tome što će praćenje napretka biti važna stavka kada Evropska komisija bude razmatrala kandidaturu Srbije.

Prvi sastanak Komiteta EU i Vlade Srbije za praćenje primjene Prelaznog trgovinskog sporazuma trebalo bi da bude održan između 10. i 15. marta.

EU je 7. decembra odmrzla primjenu Prelaznog trgovinskog sporazuma sa Srbijom, kojim je predviđena postepena liberalizacije trgovine u roku od šest godina.

Srbija je jednostrano počela da primjenjuje Prelazni trgovinski sporazuma sa EU 30. januara 2009. godine, a od 1. januara ove godine smanjila je carine u skladu sa drugom godinom primjene sporazuma.

Prelazni trgovinski sporazum je dio Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije EU.

Primjenom Prelaznog trgovinskog sporazuma jača se ekonomska stabilnost Srbije, ali i sigurnost izvoznika iz ove zemlje, pošto je bescarinski plasman robe na tržište EU sada izvjestan, saopšteno je ranije iz Vlade.

Sporazum, takođe, omogućava postepeno otvaranje srpskog tržišta za proizvode iz EU tokom narednog petogodišnjeg perioda, čime se srpskim potrošačima omogućava da ostvare pristup većem broju kvalitetnijih proizvoda.

Istovremeno, srpski proizvođači i međunarodni investitori će imati prepoznatljiv pravni okvir na osnovu kojeg će moći da planiraju svoje poslovanje i vrijeme potrebno da se prilagode novim pravilima poslovanja.

Pročitaj više:  Privremeni sporazum o trgovini CEFTA jačaju ulogu BiH u regijonu

Primjena pravila EU koja se odnose na zaštitu konkurencije i postepeno usklađivanje sa pravilima o kontroli državne pomoći treba da pomognu uspostavljanju fer tržišnih pravila za poslovanje svih kompanija, bolje cijene za potrošače i ekonomski racionalnije korišćenje novca poreskih obveznika.

Srbija, takođe, dobija ekskluzivne kvote za izvoz određenih osjetljivih proizvoda koji su u EU pod posebnim režimom trgovine – šećer /180.000 tona/, vino /63.000 hektolitara/, junetina /8.700 tona/ i određene vrste ribe.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts