Dugalić: Umjereno povećanje kredita

BEOGRAD, Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije, izjavio da je došlo do blagog rasta broja i vrijednosti kredita koje su banke odobrile kompanijama i građanima, što je jedan od pokazatelja da se Srbija polako oporavlja od krize.
Kompanije su u januaru dugovale oko 984,9 milijardi dinara po osnovu kredita, što je rast od 2,6 odsto u odnosu na kraj decembra prošle godine.
Kod preduzetnika je takođe povećana zaduženost, i to šest odsto u januaru u odnosu na posljednji mjesec prošle godine, pa je ukupna njihova zaduženost na kraju prošlog mjeseca bila 46,6 milijardi dinara.
Građani su se u istom periodu zadužili 1,2 odsto više i njihova zaduženost iznosila je 401,9 milijardi dinara.
„Da to nije uticaj samo inflatornih kretanja lako se možemo uveriti na osnovu podatka da je u januaru broj kredita građana povećan za 6.000, što potvrđuje da je došlo do oživljavanja kreditne aktivnosti građana i kompanija“, rekao je Dugalić.
Osim stambenih kredita, koji su u istom periodu povećani 2,3 odsto, došlo je do mirovanja svih ostalih kreditnih zajmova.
Ukupan broj stambenih kredita koji su građani podigli je 71.173, od kojih je najveći dio, 47.958, osiguran kod Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita, što čini 67,4 odsto. Prosječan iznos stambenog kredita je 30.798 evra.
„Do 31. decembra prošle godine samo je jedna hipoteka aktivirana i nekretnina prodata kad je reč o kreditima osiguranih kod NKOSK“, kaže Dugalić.
Gotovo da je nepromjenjeno stanje kod gotovinskih, potrošačkih i poljoprivrednih kredita u odnosu na decembar prošle godine.
Dugalić je ocijenio da preduzeća popravljaju urednost pri vraćanju kredita, docnja je sa 8,8 odsto pala na 8,5 odsto.
Kod građana je nastavljena tendencija umjerenog povećanja docnje, 0,5 odsto mjesečno, a u januaru je bila 3,3 odsto.  EMportal

Comments

9 komentara na na “Dugalić: Umjereno povećanje kredita”

  1. Bojan B. Avatar
    Bojan B.

    Dugalicu, savjetujem te da i ti uzmes kredit u ovoj recesiji pa da malo popravis ovu negativnu statistiku..

  2. Bojan B. Avatar
    Bojan B.

    Banke vise nikada nece praviti znacajan profit na ovim prostorima jer je to vrijeme iza nas ! Nase trziste je preoptereceno bankama tj. ima ih viska, one banke koje pocnu prije da gase svoje ekspoziture mogu se izvuci sa manjom stetom nego one koje ostanu da se kockaju i dalje..

  3. prle Avatar
    prle

    Banaka je bilo, ima ih i biti će ih.Velike ribe jedu male, zakon prirode i zakon tržišta. Trenutne ,,gubitke,, će nadoknaditi i to vrlo brzo.Srbija je interesantno tržište za bankarsko poslovanje,tržište BiH je druga priča…maksimalno naduvan balon,generisanje dužničke kize,socijalna kriza,……….loš poslovni ambijent,pad poslovnih aktivnosti….loš ukupni kreditni rejting države……majmuni koji vladaju ……visok rizik ulaganja-visoke kamatne stope-skup novac…itd itd-crnjak..a što je najbolje naš ludi narod otplaćuje preskupe hipoteke-20 god ješće g…a (pogotovo Banjaluka),zapadnjaci su pragmatičniji-oni ih vrate..zaključak:krediti se još uvijek vraćaju,delikvencija još uvijek nije kritična(barem što se banaka tiče),komercijalno bankarstvo je čudo.

  4. Tihi Avatar
    Tihi

    E moj prle, ko zna u kojoj ti banci radis ? Vidim da te sikira trziste Srbije a da te boli briga za trziste Republike Srpske, pa kakav si ti patriota ? mozda si beogradski lokal patriota ?

  5. b191 Avatar
    b191

    prle, šta je bilo kad si se probudio???

  6. prle Avatar
    prle

    U BANCI KOJA IMA 1 000 000 000 EVRA depozita, a za b191 ?

  7. bosman Avatar
    bosman

    Prle, a gdje ti jedeš g…a u Beogradu. Prijatno

  8. sasa Avatar
    sasa

    Prle, hajde ti u Srbiju kada si takav kadar radiš u takvoj banci, ili u Hrvatsku…

  9. lemi Avatar
    lemi

    nije mi jasno zasto napadate covjeka

    podjite prvo od pasosa, pristupanja EU, do stanja u ekonomiji, a na kraju krajeva i potencijala-bih je tu daleko iza srbije. pa u srbiji ima 50tak banaka i svima ima mjesta, u RS ima 5 puta manje a i toliko ih je viska.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts