BANJALUKA, Od najavljenog ukidanja odluke o zabrani uvoza automobila starijih od sedam godina još nema ništa – neizvjesno je da li će se i kada to i dogoditi, iako je svima jasno da je ta odluka u suprotnosti sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju koji je BiH zaključila sa Evropskom unijom.
Ministar za spoljnu trgovinu i ekonomske odnose sa inostranstvom u Savjetu ministara BiH Mladen Zirojević još u proljeće prošle godine u medijima najavio da će od oktobra 2009. godine stanovnici BiH moći da uvoze i starije automobile. Većina stanovnika BiH to je sa oduševljenjem dočekala.
Računali su da će na taj način konačno moći da se oslobode svojih četvorotočkaša starih i po dvadesetak godina i da tamo u Evropskoj uniji jeftino kupe noviji i bolji automobil.
U prilog im je išla i činjenica da su zemlje Evropske unije i finansijski stimulisale svoje stanovnike da stare automobile mijenjaju novim. Na taj način vlade tih zemalja pomagale su i posrnulu autoindustriju, a značajne političke poene dobijali su i od brojnih ekoloških udruženja. Tako je samo u prvom kvartalu prošle godine u Evropskoj uniji zamijenjeno više od 300 hiljada polovnih automobila.
Za stanovnike BiH bila je to idealna prilika da se jeftino dokopaju mnogo boljih automobila od onih koji sada voze. Prema nekim istraživanjima, u BiH je svaki peti automobil “golf 2”, koji je prestao da se proizvodi još 1992. godine.
To, praktično, znači da su i najnoviji modeli tog automobila već postali punoljetni. Na našim putevima ipak mnogo je više automobila koji su ušli u treću deceniju.
Kada bi se ukinula odluka o zabrani uvoza automobila starijih od sedam godina, sigurno je da niko u BiH ne bi kupovao po bijelom svijetu krševe od dvadesetak godina starosti. Kupovao bi automobil koji je sigurno mnogo bolji od onog koji sada vozi.
Uostalom, i prijedlogom odluke o uvozu putničkih i teretnih vozila i korištenih pneumatskih guma, koju je za Savjet ministara BiH pripremilo Ministarstvo spoljnje trgovine i ekonomskih odnosa, nije bilo predviđeno nikakvo ograničenje u godinama starosti.
Predlagač je smatrao da je za odobrenje uvoza dovoljno da su vozila tehnički ispravna i da minimalno ispunjavaju evropski ekološki standard “Evro 3”, dakle sa motorima sa manjom količinom štetnih izduvnih gasova.
Međutim, jak uvoznički lobi blokirao je usvajanje te odluke. Na sjednici Savjeta ministara BiH održanoj 22. deceembra prošle godine prijedlog te odluke skinut je sa 18. tačke dnevnog reda i vraćen Ministarstvu spoljnje trgovine i ekonomskih odnosa na doradu.
U Odboru za vozila Spoljnotrgovinske komore BiH tih dana su na konferenciji za novinare saopštili da je bolje da ostane na snazi postojeća odluka o uvozu automobila, kojom se, kao što je poznato, zabranjuje uvoz putničkih vozila starijih od sedam godina, nego da se omogući uvoz automobila koji ispunjavaju evropski ekološki standard “Evro 3”.
Prema njihovoj računici, na taj način dozvolio bi se uvoz u BiH čak 2 800 modela putničkih automobila koji ispunjavaju taj standard. Na taj način mogli bi da se uvoze automobili i do 12 godina starosti, jer su neki proizvođači automobila standard “Evro 3” ispunjavali i krajem 1997. godine.
Uvoznici automobila u BiH smatraju da bi trebalo dozvoliti uvoz automobila samo ako zadovoljavaju standard “Evro 4“. To bi značilo da se postojeća odluka o uvozu automobila još više zaoštrava, jer u tom slučaju ne bi bio dozvoljen uvoz automobila starijih od pet godina.
Uvoznici, očito je, nisu ni razmišljali o tome ko bi u BiH mogao da sebi priušti takav automobil i za koga bi ih zapravo oni uvozili.
Valjda će ipak prevladati razum i na nekoj od narednih sjednica Savjeta ministara biti ukinuta zabrana uvoza automobila starijih od sedam godina. Uostalom, na tu obavezu vlast u BiH podsjećaju i članovi Evropske komisije, jer sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i Cefta sporazum ne poznaju nikakva ograničenja u prometu proizvoda i usluga. Srna
Komentariši