Nedovoljno ulaganja u nerazvijene opštine

BANJALUKA , Nadležni iz nerazvijenih opština u RS poručuju da nisu zadovoljni ulaganjem za izgradnju infrastrukture u njihovim lokalnim zajednicama.
 
Oni poručuju da im Vlada RS pomaže kako bi poboljšali uslove za život građana, ali da to ni u kojem slučaju nije dovoljno.
Mladenka Rađen, zamjenik načelnika opštine Trnovo, kazala je da sredstva koja ulaže Vlada RS u poboljšanje uslova života građana nisu dovoljna.
“Mi smo mala i nerazvijena opština i dosta toga treba da se popravi. Najveći problem nam predstavljaju loši putevi, ali i nedostatak kanalizacione mreže”, istakla je Rađenova i dodala da učešće građana u izgradnji infrastrukture ne mogu očekivati jer ljudi teško žive i nemaju novca ni za osnovne potrebe, a pogotovo za ulaganje u infrastrukturu.
Slična je situacija i u opštini Berkovići, gdje takođe poručuju da im pomoć od Vlade stiže, ali da je nedovoljna.
“Najveći problem opštine Berkovići je to što osim regionalnog puta nemamo ni metar asfaltiranog puta. To je za nas trenutno skupo i ne možemo sami uraditi”, kazali su u ovoj lokalnoj zajednici.
Oni su, takođe, istakli da pomoć građana ne očekuju niti da mogu od njih zahtijevati takva ulaganja.
Dragan Babić, načelnik opštine Bileća, kazao je se moglo dosta više uraditi na poboljšanju infrastrukture dok nije došlo do recesije.
Babić je precizirao da najveći problem u ovoj lokalnoj zajednici predstavlja nedostatak kanalizacione mreže.
Zoran Lipovac, ministar uprave i lokalne samouprave RS, kazao je da su Vlada i Ministarstvo svjesni potreba lokalnih zajednica, naročito u dijelu koji se odnosi na izgradnju infrastrukture.
“Infrastrukturne potrebe u opštinama vuku se iz ranijeg perioda i Vlada se zaista trudi da što više tih problema bude uspješno riješeno kako bi građanima, naročito u manjim sredinama, bili obezbijeđeni što bolji uslovi za život i rad”, kazao je Lipovac i dodao da u lokalne zajednice ulažu velika sredstva.
Resorni ministar je kazao da je veoma važno da se i sami građani i predstavnici jedinica lokalne samouprave animiraju i više angažuju na projektima izgradnje, te da će Vlada RS učiniti sve da im pomogne.
Iz Ministarstva uprave i lokalne samouprave RS saopštili su da je u sedam godina implementacije Projekta razvoja zajednice (CDP projekat) u 39 opština u RS uloženo nešto više od 20 miliona maraka.
Projekat se odnosio na izgradnju infrastrukture u nerazvijenim i izrazito nerazvijenim opštinama u RS s ciljem unapređenja uslova za život i rad stanovnika nerazvijenih opština.
“Najveći broj investicija se odnosio na izgradnju kanalizacione mreže, lokalnih puteva, javne rasvjete, sanacije objekata i slične projekte kako bi se doprinijelo razvoju ruralnih i nerazvijenih sredina i uticalo na ostanak stanovništva u ovim opštinama”, kazali su u resornom ministarstvu.
Lipovac je izrazio uvjerenje da će Vlada RS uz učešće jedinica lokalne samouprave i građana nastaviti implementaciju sličnog projekta.
“S obzirom na to da se ovdje radi o opštinama koje su u kategoriji nerazvijenih i izrazito nerazvijenih, nerealno je očekivati da bi one mogle same da urade ovako zahtjevne infrastrukturne projekte”, kazao je Lipovac. Nezavisne novine

Pročitaj više:  Do 2015. godine biće uloženo 530 miliona evra

Opština:     Vrijednost projekata:
 
Čajniče                     594.848 KM
Bileća                       805.795 KM
Lopare                     518.594 KM
Nevesinje                829.488 KM
Šekovići                   746.994 KM
Petrovo                    796.380 KM
Berkovići                 918.751 KM
Krupa na Uni          923.274 KM
Istočni Stari grad 781.260 KM
Istočni Mostar       314.664 KM
Novo Goražde       739.597 KM
Pelagićevo             859.131 KM
Petrovac                616.455 KM
Trnovo                   620.398 KM

Comments

4 komentara na na “Nedovoljno ulaganja u nerazvijene opštine”

  1. HANS Avatar
    HANS

    Kao, prvo treba se dovoljno založiti i donijeti Zakon o lokalnoj upravi i samoupravi na nivou RS, prvo uraditi studiju izvodljivosti opstanka pojedinih ”opštinica”, to onda treba ukinuti i formulisati, kao mjesne zajednice većim sredinama i ostaviti par državnih službenika, a da ništa građani ne gube da ostvare neka svoja elementrna prava i obaveze, čime bi se znatno uštedjelo, a onda iz tih sredstava donirati lokalnoj zajednici za podsticaj, čega tu već ima potrebe.
    Ovako, ”opštinice” imaju sve kao najrazvijenije, a nisu dorasle mnogoj mjesnoj zajednici većih Opština.

  2. 122 Avatar
    122

    Trebaju ove opstine emitovati obveznice, evo i opstina Lopare ide u pravom smijeru.

    http://www.sec.rs.ba/Ucesnici/EmitentiFull.aspx?ID=C3BA293A-D9E4-4F6D-92AD-63A6B1867630

  3. bojan Avatar
    bojan

    tako je… treba ukinuti sve opstine ispod 20 000 stanovnika i prikljuciti ih vecim opstinama. trenutno imamo opstine i sa po manje od 1000 stanovnika. 🙁

  4. brkoug Avatar
    brkoug

    Polako momci, jesu ovo opštine po onom “jeb.. selo trides kuća”, ali nije mala teritorija, na kojoj ima i ponešto prirodnih bogastava.Iskustva Meksiko Sitija, Budimpešte, pa i Zagreba i Beograda, pustošenjem okruženja dobili su kroz brz rast, mnogo brži rast komunalnih i socijalnih problema, a da ne pričamo o kriminalu. Naš problem je Zakon o lokalnoj samoupravi koji ne uvažava neujednačenu teritoriju i brojnost stanovništva opština što je korektno obrađeno u Strategiji razvoja lokalne samouprave (ima na sajtu Vlade).

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts