Niš letove platio 100.000 evra

NIŠ, Za subvencionisanje dosadašnjih sedam povratnih letova na liniji Niš- Forli grad je izdvojio oko 100.000 evra, dok je prihod od karata oko 20.000 evra.

Da bi osigurale redovnost trenutno jedine avio-linije iz Niša do njene komercijalizacije i pomogle razvoj aerodroma “Konstantin Veliki”, gradske vlasti novcem iz budžeta zakupljuju 100 mjesta na svakom letu, a zauzvrat naplaćuju novac od prodatih karata.

Projektom vrijednim oko 140 miliona dinara za pomoć aerodromu predviđeno da se u toku godine subvencionišu još neke avio-linije. Za let u jednom smjeru na liniji Niš-Forli izdvaja se 7.000 evra.

“U avionima je po letu bilo od 40 do 80 putnika, što je iznad očekivanja. Budući da se iz Niša nikada nije letelo za Italiju, ovo su odlični rezultati za početak, a pravi efekat će se videti tek posle godinu dana”, kaže član Gradskog vijeća za privredu i saobraćaj Boban Mihajlović. On napominje da sredstva koja se izdvajaju za razrađivanje niškog aerodroma nisu gubitak, već ulaganje.

“U protekle dve godine iz budžeta smo izdvojili milion evra samo da bi aerodrom održali u životu. Odlučili smo zato da je bolje da se izdvoji novac za subvencionisanje letova kako bi konačno razvili avio-saobraćaj iz Niša, nego za pokrivanje gubitaka. U prošloj godini je kroz aerodrom prošlo svega 20.000 putnika, a u 2010. godini očekujemo, kada krenu i šest nedeljnih linija ka Podgorici, oko 40.000 putnika”, veli Mihajlović. On objašnjava da će uvođenjem još jednog nedeljnog polaska ka Forliju u aprilu porasti broj putnika, a samim tim i prihodi od karata.

Iako prvi finansijski rezultati nisu pozitivni jer je prosječna popunjenost aviona bila ispod 50 odsto, u Gradskom vijeću Niša kažu da je to očekivano za prvi mjesec rada, da je broj putnika premašio prva očekivanja i da ne odustaju od uvođenja dodatnog nedeljnog polaska u aprilu.

Pročitaj više:  Konačno će se graditi brže i jeftinije

“Sledeće nedelje ćemo se u Frankfurtu sastati sa predstavnicima jedne nemačke avio-kompanije i razgovarati o uvođenju novih linija. Nemamo nameru da plaćamo sve avio-linije, ali je u početku to neminovno. Postoji zainteresovanost i zaposlenih u “Fijatu” u Kragujevcu za let Niš-Torino “Vind džetom”. Taj let bi, recimo, mogao da subvencioniše Kragujevac”, kaže Mihajlović.

Direktor aerodroma “Konstantin Veliki” Dragan Bugarinović kaže da je potrebno bar oko godinu dana da se linija razradi.
“Nije cilj da se avio-kompanijama plaća da lete iz Niša, već da se sa njima podeli početni rizik i gubici koji su neminovni. Uvođenjem drugog polaska biće više mogućnosti za planiranje turističkih aranžmana, poslovnih letova, dolazaka naših radnika iz Italije”, kaže Bugarinović i dodaje će se kroz povećanje turističkih letova ostvariti veća popunjenost. Prema njegovim riječima popunjenost od 60 odsto bila bi sasvim zadovoljavajuća.

Na pitanje zbog čega je kao destinacija izabran baš Forli, grad udaljen oko 70 kilometara od Bolonje, a ne neka atraktivnija destinacija, većnik Mihajlović kaže da, osim “Vind džeta”, niko nije htio da leti iz Niša.

“Niko ne želi da leti sa aerodrome sa kojeg već nema letova. Budući da naša privreda ima najveću razmenu sa Italijom, da postoji saradnja sa univerzitetom u Bolonji, a da se većina od 75.000 naših ljudi koji rade u Italiji nalaze u severnom delu ove zemlje, rešili smo da pokrenemo ovu liniju i pomognemo da se održi njena redovnost”, objašnjava Mihajlović.

On kaže da će grad garantovati određeni broj putnika i “Montenegro erlajnsu” na liniji Niš-Podgorica, koji će startovati 24. februara sa šest polazaka nedeljno.

Na aerodromu mogu se sresti putnici iz cijele jugoistočne Srbije koji preko Forlija putuju do gradova na sjeveru Italije.

Pročitaj više:  Otvoren konkurs za prijavu poslovnih ideja

Zoran Todorović iz Babušnice koji radi u gradu Ćezenu kod Firence kaže da je ranije putovao 30 sati autobusom, pa je ova linija i udobnija i jeftinija.

Nišlijka Milica Pešić, studentkinja modnog dizajna u Firenci, kaže da je uvođenje još jednog polaska prava stvar.

“Ranije sam išla avionom od Beograda do Rima, ali je to duplo dalje i traje šest sati. Autobusom se putuje 16 sati. Ukoliko bude još jedan polazak, mogu bolje da isplaniram dolaske kući”, navodi ona. Miljan Stojanović je već četiri puta letio ovom linijom u posjetu prijateljima iz Bolonje.  Blic

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts