Državni Akcijski fond preuzima BIP

BEOGRAD, Kapital BIP-a poslije raskida kupoprodajnog ugovora prelazi u nadležnost Akcijskog fonda, izjavio je Dušan Belanović iz Agencije za privatizaciju.

Akcijski fond će u narednom periodu imenovati privremenog zastupnika kapitala, koji će upravljati preduzećem. S obzirom na značaj BIP-a, Belanović je siguran da će država pomoći da se za to preduzeće pronađe strateški partner.

Agencija za privatizaciju je, da podsjetimo, prije tri dana raskinula ugovor o prodaji beogradske pivare litvansko-švedskom konzorcijumu. Ugovor o prodaji 51,9 odsto pivare, zaključen krajem jula 2007, raskinut je zbog neizvršenja obaveza, objašnjava Belanović.

“Kupac nije izvršio investicionu obavezu za drugu godinu u iznosu od 2,6 miliona evra. Nije izvršio obavezu otkupa akcija od malih akcionara i došlo je do prinudne naplate putem prodaje osnovnih sredstava zbog neizmirivanja obaveza, što apsolutno nije smelo da se desi, i raspolagao je imovinom BIP-a suprotno odredbama ugovora”, rekao je Belanović.

On kaže da kupac obaveze nije mogao da izvršava ni u produženom roku zbog ekonomske krize, a u litvansko-švedskom konzorcijumu nismo uspjeli da dobijemo komentar.

Belanović objašnjava i zbog čega se u nekim slučajevima odlaže raskid, ugovora uprkos tome što se ponekad obaveze očigledno ne izvršavaju.

“Ono što se veoma često dešava u praksi, a što je slučaj i sa BIP-om, je da je kupac u prvih godinu ili dve na neki način uspevao da ispuni obaveze iz kupoprodajnog ugovora. Kupac BIP-a je to činio nakon nekih datih naknadnih rokova. Agencija za privatizaciju vodi računa o tome o kakvom preduzeću se radi, u kakvom je stanju, šta bi bilo sa preduzećem nakon raskida ugovora i uvek se trudimo da prvo nateramo kupca da prvo ispuni svoje obaveze a ako baš ne uspe, onda raskidamo ugovor“, rekao je Belanović.

Pročitaj više:  Ukinuta tri nameta beogradskim privrednicima

Agencija za privatizaciju do sada je raskinula više od 500 kupoprodajnih ugovora zbog toga što kupci nisu poštovali obaveze.

Miodrag Radovanović, predsjednik Sindikata BIP-a, kaže da je radnicima rečeno da je „država zainteresovana za opstanak BIP-a. Prvi korak će biti imenovanje privremenog zastupnika kapitala radi daljeg upravljanja društvom. Taj organ će istovremeno i ispitati da li su u proteklom periodu u preduzeću počinjene malverzacije i nepravilnosti. Čim to bude završeno krenuće se u novi privatizacioni proces“.

„Mi smo predstavnicima Ministarstva dostavili spisak pivara i investicionih fondova koji su u biznisu sa pivom, a koji su zainteresovani za kupovinu BIP-a međutim u ovom trenutku ne bih mogao da otkrivam imena“, dodaje on.

Predsjednik udruženja „Novi akcionar“ Vojislav Ćorović takođe kaže da je najvažnije da BIP pronađe dobrog strateškog partnera i da je država odlučna da preduzeće treba da nastavi sa daljim radom.

„Smatramo da je država dužna da nam nadoknadi štetu koju je naneo dosadašnji vlasnik i detaljno ispita poslovanje preduzeća. Očekujemo da će se procesuirati sve krivične prijave koje je podnelo naše udruženje, a i država bi trebalo da tuži bivšeg vlasnika zbog počinjenih zloupotreba“, zaključuje on.

„Računi firme su već godinu dana u blokadi, pa su pojedini rukovodioci otvorili privatne žiro račune preko kojih se obavlja poslovanje firme, na šta smo mi ukazali i MUP-u i Poreskoj upravi“, kaže Vojislav Čorović i dodaje da su radnici još u julu 2008. podnijeli krivične prijave protiv rukovodstva BIP-a.  B92, Danas

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts