PRNJAVOR, Područje opštine Prnjavor raspolaže svim neophodnim prirodnim, klimatskim, zemljišnim i drugim potencijalima za razvoj voćarske proizvodnje, za koju je iz godine u godinu sve veći interes poljoprivrednih proizvođača, izjavio je načelnik Odjeljenja za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Muhamed Klokić.
Klokić je nakon stručnog predavanja za voćare rekao da opština Prnjavor, s obzirom na činjenicu da se više od dvije trećine stanovnika bavi poljoprivredom i živi na selu, nastoji da redovno održava kvalitetna predavanja na kojima proizvođači mogu steći određena znanja koja kroz praksu primjenjuju na svojim imanjima.
“Od 2004. godine do danas na području opštine podižu se značajni plantažni voćnjaci, prvenstveno sa zasadima jabuke, šljive i kruške”, rekao je Klokić i naglasio da je samo u posljednje tri godine zasađeno oko
16 500 sadnica kruške, 4 950 sadnica šljive i oko stotinu sadnica breskve.
Diplomirani inženjer poljoprivrede i predsjednik Udruženja “Agronet” iz Laktaša Boris Tadić smatra da je opština Prnjavor u posljednjih nekoliko godina napravila značajan iskorak u intenziviranju voćarske proizvodnje.
“U osnovi predavanja ovog puta bila je šljiva, odnosno sagledavanje trenutne situacije i upoznavanje sa najnovijim tehnologijama u proizvodnji šljive. Više ne možemo računati na stare uzgojne oblike, kao što je sorta `požegača`, koja je zbog pojave virusa šarke gotovo uništena na području BiH, pa se proizvodnja tog voća mora intenzivirati kako po broju stabala po jedinici površine, tako i po uvođenju novih sorta koje su otporne na bolest”, objasnio je Tadić.
Predavanje, koje je organizovalo Odjeljenje za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo opštine Prnjavor u saradnji sa Udruženjem Razvojni centar “Agronet” i firmom “Delta Agrar”, naišlo je na veliki odziv voćara sa područja opštine, što je još jedan pokazatelj da postoji stalna potreba za edukacijom i usavršavanjem u poljoprivrednih proizvođača.
Komentariši