Državna banka u debelom minusu, privatne zgrću profit

ZAGREB, Remetinečki pritvor u Zagrebu puni se osumnjičenima iz Hrvatske poštanske banke. Iza rešetaka sada ih je već devetero. Istovremeno, minus na kontu jedine državne banke u Hrvatskoj popeo se na više od dvjesto miliona kuna, a niko ne zna koliki će biti na kraju. Inače, sve ostale poredive banke, ostvarile su goleme profite od nekoliko stotina miliona, do milijarde kuna. Jedini je gubitaš, dakle, jedina državna banka, pod šapom politike.
HPB kao jedina komercijalna banka u državnom vlasništvu lani se smrznula debelo ispod nule. Gubitak je vrtoglavih 446 miliona kuna. U HPB-u smatraju stručnjaci ne prevladava ekonomska politika. ‘Već se zapravo vodila politika, dakle banka je poslužila za dnevnopolitičke svrhe, a zaboravlja se da se zapravo radi o banci gdje se upravlja i tuđim novcem’, rekao je Damir Novotny, ekonomski analitičar.

 Akcija Bankomat pokazala je da su HPB-ovci na čelu s Josipom Protegom dali 170 miliona neosiguranih kredita. U ovosedmičnom proširenju istrage ima još 41 milion takvih kredita pa se šteta procjenjuje na ukupno 211 miliona kuna. I sam Protega prije hapšenja od medija nije krio kriterije za loše plasmane.

‘Na telefon su ga zvali i bivši premijer Ivo Sanader i bivši predsjednik Stipe Mesić i urigirali oko toga da bi Hrvatska poštanska banka trebala davati kredite određenim preduzećima’, rekao je Josip Jagić, urednik finansija business.hr-a.
A gdje poslovnu politiku diktira tržište drugi su i rezultati. Lanjska dobit ZABA-e je milijardu i po kuna. Više od milijarde zgrnuo je i PBZ. Erste je zaradio 758, Reiffeisen gotovo pola miliona, Splitska 395, Hypo 233 i mađarski OTP 111 miliona kuna. Mnogi zazivaju prodaju HPB-a, no HNS-ov ekonomski strateg ne smatra da je država nužno loš gospodar.

Pročitaj više:  Sberbanka dobila najviše ocjene Agencije GFK za 2015. godinu

‘Ne treba se negativno miješati, treba se miješati pozitivno i to je sigurno jedan put koji su Evropa i svijet odavno shvatili’, rekao je Dragan Kovačević, ekonomski strateg HNS-a.

 Država ima problem upravljačkih, a za to ipak nitko ne odgovara. ‘Nadzorni odbor je postavio ministar finansija, pa je u tom slučaju i odgovornost na ministru finansija i naravno na tom Nadzornom odboru koji je obavljao svoj posao. Odgovorna politika treba biti okidač i za poslovnu odgovornost’, rekao je Jagić.
 ‘Treba uspostaviti sistem upravljanja rizicima kao što to danas imaju sve hrvatske banke gdje se rizicima mora upravljati ne politički nego ekonomski’, dodaje Novotny.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts