Dinkić: Riješiti neuspješne prodaje

BEOGRAD, Zbog velikog broja raskinutih privatizacionih ugovora, država priprema izmjenu zakona, kojim će biti “raščišćena” situacija sa neuspješnim privatizacijama.
Izmjenama bi se omogućila znatno veća kontrola onih koji u ime države upravljaju vraćenim preduzećima. U posljednja četiri mjeseca država je raskinula 77 ugovora o privatizaciji.

Sve ove firme su u veoma lošem stanju,a njihov preostali kapital prešao je u nadležnost Akcijskog fonda.Gubici zbog loših postupaka privatizacije su ogromni i upravo zbog toga, ministarstvo ekonomije oformilo je radnu grupu koja će uskoro izaći sa konkretnim prijedlozima kako uvesti veću kontrolu onih koji danas u ime države upravljaju vraćenim firmama.

“Moramo da promenimo proceduru kod imenovanja ljudi koji će voditi ta preduzeća koja su neuspešno privatizovana, i pokušati da ih ponovo privatizujemo. Za ona koja se utvrdi da nema interesovanja ići će se u stečaj”, kaže ministar ekonomije Mlađan Dinkić.

Samo na posljednjoj poništenoj privatizaciji, Beogradskoj industriji piva, lako je vidjeti i shvatiti kako je veliki broj vlasnika gazdovao u firmama. “Uništena je dosta. Ona je pre privatizacije vredela između 50 i 70 miliona evra. Sada, ako pogledate berzu, firma ne vredi ni devet miliona evra, a ima i duplo veća zaduženja nego ona koja smo imali pre privatizacije”, kaže Miodrag Radovanović, predsjednik sindikata BIP-a.

Sa druge strane, ministar Dinkić kaže da “ne zna šta je bilo ranije”. “Od kada sam preuzeo ministarstvo ekonomije mi rigorozno kontrolišemo i raskidamo ugovore”, dodaje on.

Dosadašnja praksa pokazuje i da se u mnogo slučajeva prilično kasnilo sa poništavanjem kupoprodajnih ugovora, čak i kada je bilo očigledno da novi vlasnici mnogo toga potpisanog u ugovoru ne poštuju.

“Bili su dužni da investiraju 2,5 miliona evra u BIP. Nisu uložili ništa. I ove godine su trebali isto toliko da ulože, ali ako nisu ni prošle, šta da očekujemo, ni ove sigurno neće ništa uložiti”, kaže Radovanović.

Pročitaj više:  Usporavanje kineskog tržišta automobila u 2010.

Mlađan Kovaćević, član Akademije ekonomskih nauka, kaže da će “u ovoj godini biti još više poništenih privatizacija. Delom i zbog situacije u kojoj se zemlja nalazi, a delom i zbog svetske krize, jer problem izvoza je ogroman. Zbog toga se postavlja pitanje šta dalje”.

U Vladi tvrde da znaju šta će dalje. Novi zakon i oštrija kontrola, kažu popraviće stanje u tim firmama. U ministarstvu ekonomije kažu i da su za neke, poput preduzeća ”Zastava elektro” i subotičkog Bratstva već našli i strateške partnere.  B92

Comments

Jedan komentar na na “Dinkić: Riješiti neuspješne prodaje”

  1. lemi Avatar
    lemi

    tako se radi. bravo!

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts