Dinar jak samo ako ga država podrži

BEOGRAD, “Deevroizacija” u Srbiji bi mogla da se sprovede ukoliko bi se povećalo povjerenje stanovništva u domaću valutu, kaže Saša Đogović.

Đogović, saradnik Instituta za tržišna istraživanja, kaže da je neophodan i priliv stranih investicija i konkurentnost privrede i istovremeno smanjenje javne potrošnje i inflatornih pritisaka.

On je rekao da, ukoliko bi se država samo deklarativno zalagala za “deevroizaciju”, to ne bi imalo nikakvog smisla i to bi ostalo “samo mrtvo slovo na papiru”. “Ukoliko bi se ekonomska politika vodila u tom pravcu, moglo bi da se računa na postepeno vraćanje poverenja u domaću valutu i smanjivanje rizika, kada je reč o dinaru”, istakao je Đogović.

Đogović je ocijenio da bi se sve to moglo odraziti na smanjenje kamata na dinarske kredite koje odobravaju domaće poslovne banke, što bi dovelo i o veće tražnje za dinarskim kreditima.

U suprotnom, ako bi se sve završilo da verbalnom zalaganju za deevroizaciju i na verbalnoj ocijeni kako se dinar kreće u realniom okvirima u odnosu na vodeće zapadne valute, onda Srbija ne može računati na bilo kakav proces deevroizacije. Taj proces će sigurno potrajati, ali neophodno u njega zakoračiti, kazao je on.

Prema njegovoj ocijeni, krajem prošle godine NBS je započela proces “erodiranja” domaće valute, kroz smanjenje referentne kamatne stope i kamate na svoje hartije od vrijednosti, koje su bile jako profitabilne u pretkriznom periodu.

Đogović nije želio da se upušta u procjene koliko će dinar apresirati prema vodećim zapadnim valutama do kraja godine i napominjući da je za njega bitno da je počeo proces “erodiranja” domaće valute.

Tim procesom stimulišu se investitori da ulažu u proizvodne djelatnosti, prije svega sa izvoznom orjentacijom, naglasio je Đogović i podsjetio da su se sa apresiranim dinarom do sada stimulisala ulaganja u uslužne djelatnosti, kao što su trgovinski lanci i ugostiteljski obkjekti, a to je povećavalo uvoz i platno – bilansni deficit.  Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts