Poslije sedam godina pokrenuta proizvodnja u Župi

KRUŠEVAC, Kruševačka Hemijska industrija “Župa” danas je, poslije sedmogodišnje pauze, pokrenula proizvodnju u fabrikama sulfata i pesticida, a uskoro će početi i proizvodnja u fabrikama kalijumove hemije i flotacionih sredstava.

Generalni direktor “Župe” Miroljub Milojević kazao je novinarima da je u pokretanje proizvodnje kruševačka fabrika uložila 50 od 120 miliona dinara od kredita dobijenih od Fonda za razvoj, te da je svoj povratak na tržište započela takozvanim “plavim programom” po kome je “Župa” bila prepoznatljiva u svijetu.

“Krenuli smo sa proizvodnjom cirama, plavog kamena, blauvita i bordovske čorbe, i za tri meseca proizvešćemo oko 220 tona ovih proizvoda. Imamo unapred dogovorenu prodaju plavog kamena i to bez rabata i sa avansnim plaćanjem, čime će se izmiriti najmanje pet zarada”, kazao je Milojević.

On je dodao da će od dogovorene proizvodnje “Župa” najvjerovatnije uspjeti da izmiri i obaveze prema Eklektrodistribuciji i Srbijagasu, “zahvaljujući čijem razumjevanju” su reprogramirana dosadašnja dugovanja “Župe” i dogovoreno da se nova izmiruju “u dan”.

Po Milojevićevim riječima, pored fabrika pesticida i sulfata, u toku su i pripreme za pokretanje proizvodnje i u ostale dvije fabrike, gdje je izvršen remont lagerskog prostora i obezbijeđeno nesmetano skladištenje 800 tona ugljen disulfida bez ikakvog rizika, a remontovano je i 250 metara cevovoda za njegovo preuzimanje sa željezničke stanice.

Milojević je izrazio uvjerenje da će nakon pokretanja proizvodnje “Župa” uspjeti da zainteresuje potencijalne strateške partnere i da ih “ubijedi da Fabrika ima dobar program i poslovnu perspektivu.”

“Imamo i saznanja da češko-nemački konzorcijum “Spolćemie”, koji je i na prošlom tenderu otkupio dokumentaciju, ni jednog trenutka nije odustao i da je i dalje zainteresovan za kupovinu Župe”, kazao je Milojević.

On je dodao i da su u toku završni pregovori i o saradnji Župe sa njemačkom firmom Brentag, najvećom trgovačkom kućom hemikalijama u svijetu, sa kojom su i ranije sarađivali.

Pročitaj više:  Ponuđena cijena pšenice 17,5 dinara

Privatizacija “Župe” traje od 2002. godine, kada je nakon neuspješnog tendera usljedila prodaja, a potom raskid kuprodajnog ugovora, prelazak u većinsko vlasnišstvo Akcijskog fonda, te još dva neuspješna tendera.

Nakon posljednjeg socijalnog programa sprovedenog u decembru prošle godine, u Župi je od nekadašnjih 1.178 ostalo 485 radnika, a uz pomoć republičke Vlade i sadašnjim i bivšim radnicima povezan je radni staž do 31. decembra 2009.  Beta

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts