BEOGRAD/ KRAGUJEVAC, U Srbiji će u narednih pet do sedam godina u oblast energetike biti investirano oko devet milijardi evra – najavio je srpski ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić.
On je, otvarajući međunarodni skup “Energetika i održivi razvoj” u Kragujevcu, rekao da će od ove sume oko četiri milijarde evra biti uloženo u kapitalni remont, revitalizaciju, ali i u podizanje standarda životne sredine.
Prema njegovim riječima, oko pet milijardi evra biće uloženo u izgradnju novih kapaciteta u oblasti energetike.
Škundrić je rekao da će, osim toga, oko tri milijarde evra biti uloženo u obnovljive izvore energije, a oko pola milijarde evra u oblasti elektroprenosa, s obzirom značajan položaj Srbije u regionu.
On je naveo da je u planu da se, osim podzemnog skladišta gasa u Banatskom Dvoru, izgradi još jedno skladište te da se u narednih nekoliko godina završi takozvani gasni prsten, koji će omogućiti integrisanje zapadnog Balkana u gasno tržište EU.
Škundrić je naveo da Srbija ima i dobre resurse za izgradnju malih hidrocentrala, kao i mogućnosti da iskoristi energiju vjetra i sunca.
“Srbija treba da iskoristi i raspoložive resurse koje ima kada je reč o komunalnom otpadu”, dodao je Škundrić.
Glavna tema međunarodne konferencije pod nazivom “Energetika i održivi razvoj” je energetska efikasnost, prvenstveno zbog neracionalne upotrebe energije u Srbiji, a na skupu će biti predstavljeni radovi eminentnih stručnjaka iz oblasti energetske efikasnosti, zaštite životne sredine i korištenja obnovljivih izvora energije.
Posebna pažnja biće posvećena uticaju energetskog sektora na zaštitu životne sredine, a biće riječi i o izradi zakonodavne regulative u sektoru energetike, o podsticajnim mjerama za korišćenje obnovljivih izvora energije i formiranju fonda za energetsku efikasnost.
Međunarodnu konferenciju u Kragujevcu, organizuju Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije i grad Kragujevac, u saradnji sa kompanijom “Fijat-Srbija”, a uporedo sa ovim međunarodnim skupom biti održan i sajam energetike, ekologije i energetske efikasnosti.
Komentariši