BANJA LUKA, Više policijskih agencija i tužilaštava u BiH vode istragu protiv banjolučkog biznismena Jovana Vidovića zbog krivičnih dijela: pranje novca, utaja poreza i zloupotreba u procesu privatizacije državnog kapitala.
Kako saznaje “Glas Srpske” Tužilaštvo BiH vodi istragu protiv Vidovića zbog krivičnog djela pranja novca.
Inspektori Poreske uprave RS, Uprave za indirektno oporezivanje BiH i policije sprovode istragu protiv Vidovića u Urbanističkom zavodu RS. On Urbanističkom zavodu nije platio oko pet miliona KM za projekte koje su radili za njega lično i njegove firme. Time je budžet oštetio za oko milion KM.
Inspektori vrše istragu i u drugim Vidovićevim kompanijama – “Auto-servisu Centar”, te o slučaju prodaje 60 stanova sa Poljoprivrednim institutom o čemu je “Glas Srpske” ranije pisao.
Jovan Vidović većinski je vlasnik u oko 20 firmi u Republici Srpskoj. Između ostalog, većinski je vlasnik “Auto-servisa Centar”, “Urbanističkog zavoda”, “Betonskih proizvoda”, “Metala”, “Građe”, “Cvjećara”, “Kamenih agregata”, “22. decembra” “Tempo gradnje” u Banjoj Luci, te ljetnikovca “Balkana”, hotela “Krajina” i “Ugostiteljstva” u Mrkonjić Gradu.
Jedan je od najvećih građevinskih investitora u Banjoj Luci u kojoj je posljednjih godina izgradio komplekse stambenih zgrada, hotela i servisa.
Kako su “Glasu Srpske” rekli izvori bliski Vidoviću on je zbog istraga koje se vode spreman da ispred zgrade Vlade RS na štrajk izvede oko 650 radnika, koliko je zaposleno u njegovim firmama.
Osnovni sud Banja Luka je juče, u sudskom predmetu pod oznakom KPS 0600414 u kome Okružno tužilaštvo Banja Luka u optužnici podignutoj 2006. godine biznismena Jovana Vidovića tereti za bespravnu izgradnju objekta u ulici Prote Nenada Kostića, zakazao glavni pretres za 15. april.
Kako je “Glas Srpske” objavio u jučerašnjem broju Tužilaštvo je optužnicu u tom predmetu podiglo 2006. godine od kada je on u ladici.
U dopisu sudski administrator Osnovnog suda Banja Luka Miron Bjelovuk navodi da “taj predmet ne spada u red apsolutnih prioriteta, ali da mu ne prijeti zastara”.
– Kako je sud opterećen velikim brojem starih neriješenih predmeta iz ranijih godina, a što nije propraćeno odgovarajućim brojem sudija koji bi mogli postojeći broj predmeta rješavati ažurno, to se navedeni predmet nije ni mogao ranije zakazivati a da se hronološki red ne prekrši – navodi Bjelovuk.
Službenik za odnose s javnošću Okružnog tužilaštva Banja Luka Mira Miletić rekla je da je policija u ovom predmetu izvještaj podnijela još 2006. godine, da je tužilaštvo optužnicu podiglo 20. oktobra 2006. godine a da do danas nije zakazan ni pretres.
– Samo je 28. novembra 2006. bilo izjašnjavanje o krivici i od tada ništa više – rekla je Miletićeva.
Osnovni sud je 2006. godine Vidoviću izrekao uslovnu zatvorsku kaznu od dvije godine zbog bespravne izgradnje objekta u ulici Majke Jugovića i da je on to djelo ponovio morao bi da ide u zatvor. Vjerovatno je to razlog zbog kojeg je ova druga optužnica ovoliko dugo bila neaktivna, kako bi istekla uslovna kazna.
– Ako se utvrdi da je optuženi počinio istovrsno krivično djelo sud može, a po zakonu nije obavezan, da opozove raniju uslovnu osudu i uzme kao utvrđujuću kaznu zatvora prema ranijoj presudi, te izrekne jedinstvenu kaznu zatvora za oba krivična djela – kaže Bjelovuk.
Miletićeva je ranije rekla da je predmet protiv NN lica “Elektroservis – Banjalučko polje”, pod oznakom KTA – 2 – 21/06 i koji vodi tužilac Radenko Janković, koji je takođe pokrenut 2006. godine i koji tužilaštvo još nije privelo kraju, “stalno aktuelan”.
Tu je riječ o istrazi o tome da li je Vidović falsifikovao posjedovni list o vlasništvu nad šest dunuma vojnog zemljišta kod “Elektroservisa” na Banjalučkom polju.
Međutim, u policiji tvrde da su oni nesporno dokazali da se radi o falsifikatu, ali da Okružno tužilaštvo nije uradilo ništa. Policiji je iz tužilaštva tek prije desetak dana tražena dopuna tog predmeta starog skoro četiri godine.
Krivičnu prijavu u predmetu “Elektroservis” protiv Vidovića podnio je Borko Đurić, predsjednik Privredne komore RS i direktor građevinskog preduzeća “Krajina”.
“Betonski proizvodi”
Vlasnik 46 odsto akcija u preduzeću “Betonski proizvodi” Banja Luka Stevo Mitrović rekao je ranije “Glasu” da je Jovan Vidović nezakonito privatizovao većinski paket akcija u ovom preduzeću, te da mu je u tom postupku pomogla bivša uprava preduzeća i suspendovani službenik IRB-a Dragan Cerovac.
– Cerovac je Vidoviću omogućio nezakonitu dokapitalizaciju preduzeća u vrijednosti od 590.000 maraka. Dokapitalizacija je trebalo da bude izvršena preko Vidovićeve firme “Audi centar”, ali o tome ne postoji pisani trag – tvrdi Mitrović.
Kaže da je zbog nezakonite privatizacije pokrenuo sudski spor protiv Vidovića na Ustavnom sudu BiH.
Mitrović tvrdi i to da mu je Vidović nudio milion maraka da otkupi njegove akcije, ali da je to odbio. Glas Srpske
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši