Okvir socijalno-ekonomskog razvoja

SARAJEVO, Strategije razvoja BiH i socijalne uključenosti BiH predstavljaju okvir socijalno-ekonomskog razvoja od 2010. do 2014. godine kojom se povezuju srednjoročni i dugoročni razvojni ciljevi zemlje, rekla je danas u Sarajevu direktor Direkcije za ekonomsko planiranje BiH Ljerka Marić.

Marićeva je, na okruglom stolu o ovim strategijama, istakla da će se u narednom srednjoročnom periodu BiH fokusirati na konkurentnost, makrostabilnost, zapošljavanje, održiv razvoj, evroatlantske integracije i socijalnu uključenost.

Ona je rekla da je za uspjeh kreiranja i primjene ovog zahtjevnog procesa potrebna saradnja svih grupa i aktera u domaćem društvu, te da direkcija upravo ima odgovornost da uspostavi participativno-koordinacioni pristup u procesu.

Marićeva je navela da se danas prezentuju nevladinom sektoru ova dva strateška dokumenta na način da se vidi dokle se došli, kako su rađeni ti dokumenti, da se kaže da još nisu završeni akcioni planovi i da se nevladin sektor pozicionira.

Prema njenim rječima, akcioni planovi trebalo bi biti gotovi do 15. aprila, posebno za BiH, entitete i distrikt Brčko.

Ona je istakla da će se svaka buduća strategija, koja se bude radila u BiH, morati da oslanja na ove dvije strategije, jer se na osnovu takvih dokumenata neće moći dobiti sredstva zbog samih obaveza koje su preuzete iz smjernica EU.

Direktor Fondacije bosanskohercegovačke inicijative žena Marijana Dinek rekla je da se nevladin sektor nada da ove strategije neće propasti, kao mnoge ranije, jer se uzdaju u obaveze koje su preuzete iz smjernica EU.

Direkcija za ekonomsko planiranje organizuje 10 okruglih stolova širom BiH radi informisanja javnosti o sadržaju ove dvije strategije, sedam regionalnih okruglih stolova biće organizovano u Banjaluci, Sarajevu, Mostaru, Brčkom, Bihaću, Trebinju i Zenici na koji su pozvani građani iz svih opština, dok su na tri pozvani predstavnici nevladinog sektora, poslodavci, te predstavnici sindikata i međunarodnih organizacija.

Pročitaj više:  Australija bilježi 25 godina neprekidnog privrednog rasta

Ovim okruglim stolovima otvorena je mogućnost učešća u procesu izrade još uvijek radnih dokumenata.

Comments

2 komentara na na “Okvir socijalno-ekonomskog razvoja”

  1. brkoug Avatar
    brkoug

    E Ljerka, Ljerka malo sutra “će svaka buduća strategija, koja se bude radila u BiH, morati da se oslanja na ove dvije strategije”.Evo ih obje ispred mene, pola dana sam ih proučavao i šteta što na ovom portalu ne mogu biti detaljniji. Ali ukratko: “Strategija socijalnog uključivanja BiH” ti je sa 6 ciljeva, 23 prioriteta i 78 mjera i primjerena je predavanju na posle diplomskim studijama, a nikako našoj postojećoj stvarnosti.Prezentirani ciljevi (Socijalna politika u funkciji zapošljavanja, Poboljšati položaj porodice sa djecom,Poboljšati obrazovanje, Poboljšati zdravstvenu zaštitu, Poboljšati penzionu politiku i Poboljšati položaj osoba sa invaliditetom), su potpuno sterilni i jedino mogu poslužiti u predizbornoj kampanji i ne zaslužuju naziv strategija. “Razvojna strategija BiH” ti ima bombastične strateške ciljeve ( Makroekonomska stabilnost, Konkurentnost,Zapošljavanje, Održivi razvoj i EU integracije) ali im je sadržaj, osim kod četvrtog cilja, totalno neprimjeren, kao da je marsovac pisao. To je naročito izraženo kod petoga cilja na osnovu koga i zasnivate tvrdnju da će sve morati da se utvrđuje na nivou BiH. Ljerka, ima nešto što se zove Ustav i ne upinji te se da ga na mala vrata mijenjate, idite u redovnu proceduru.

  2. 11.boki Avatar
    11.boki

    posto gradjani vise i neznaju kakvih sve agencija i direkcija na nivou drzave ima predlazem formiranje i agencije za propast turisticke sezone,direkcije za maglu,agencije za promaju itd.kako bi svi kadrovi politickih partija imali direktorska mjesta makar o agenciji ili direkciji neznali izgovoriti ni slova niti znali njihov naziv.a mi koji smo stvarali drzavu cutimo i neka nas omalovazavaju fukare,dezerteri i kriminalci.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts