PODGORICA, Izgradnjom hidroelektrana na Morači nesumnjivo bi bio ugrožen manastir Morača, koji ima ogromno kulturno-istorijsko značenje, stav je većine učesnika okruglog stola koji je organizovala Mitropolija crnogorsko-primorska.
Učesnici su konstatovali i da dodatno treba razmisliti o opravdanosti gradnje ovih hidroelektrana, jer taj projekat prate brojni negativni efekti.
Ukazano je i da je ekonomska opravdanost čitavog projekta pod znakom pitanja, dok su predstavnici vlasti isticali velike probleme Crne Gore zbog deficita električne energije.
Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije kazao je da niko ne dovodi u pitanje značaj ekonomskih razloga za gradnju četiri hidrocentrale na Morači, ali se postavlja pitanje da li oni mogu i smiju biti presudni.
“Da li ekonomski razlozi treba da budu jedini i odlučujući razlog za gradnju hidroelektrana, posebno ako se, s razlogom, postavlja pitanje da li taj projekt finansijski opravdan”, naveo je on.
Prema njegovim riječima, eventualnom gradnjom hidroelekrana neće biti otvoren samo ekološki problem, već će biti ugroženo i bogato kulturno nasljeđe prostora sliva Morače.
“Da se ne dogodi da na kraju bude skuplja dara nego mjera i to gledano čisto iz ekonomskog ugla, a da ne govorim o ostalim negativnim efektima koji se mogu dogoditi ukoliko sa sagrade elektrane”, istakao je Amfilohije.
Crnogorski ministar ekonomije Branko Vujović podsjetio je da Crna Gora ima značajan nedostatak električne energije i da, u prosjeku, za uvoz struje godišnje izdvaja oko 100 miliona EUR.
On je rekao da svi prostorno-planski i razvojni dokumenti tretiraju sliv Morače kao hidroenergetski potencijal.
Prema njegovim riječima, vodni resurs za dobijenje električne energije u Crnoj Gori je iskorišćen svega 17 odsto.
Komentariši