BANJA LUKA, Pad deviznih rezervi u BiH neće imati negativan uticaj na bankarski sektor RS, jer banke u Srpskoj imaju dovoljno likvidnih sredstava.
Rekla je ovo “Glasu Srpske” direktor Agencije za bankarstvo Republike Srpske Slavica Injac. Ona je naglasila da poslovanje banaka u RS nije ugroženo zbog pada deviznih rezervi, te da ne bi trebalo da dođe ni do poremećaja kreditnih plasmana.
U Centralnoj banci BiH potvrdili su da su devizne rezerve BiH smanjene početkom ove godine za 300 miliona maraka u odnosu na na kraj 2009. godine.
Pad deviznih rezervi, ističu, posljedica je smanjenih ekonomskih aktivnosti u 2009. godini, što je rezultiralo i smanjenjem bruto društvenog proizvoda (BDP).
– Devizne rezerve iznose 5,85 milijardi maraka i u odnosu na isti period prošle godine, kada su iznosile 6,01 milijardi, manje su za oko 160 miliona maraka – naglasili su u Centralnoj banci i dodaju da su na ovaj pad uticala uobičajena sezonska prilagođavanja zbog plaćanja obaveza privrednih subjekata koji kupuju devize preko komercijalnih banaka.
Kada je u pitanju uticaj koji smanjenje deviznih rezervi ima na bankarski sektor u cjelini, u Centralnoj banci kažu da ove oscilacije ne utiče negativno, s obzirom na činjenicu da je ovaj sektor likvidan.
U sljedećem periodu očekuju povratak deviznih rezervi na vrijednosti sa kraja prošle godine.
– Ako bude ostvaren planirani rast BDP-a od 0,5 odsto, to će uticati na povećanje deviznih rezervi – rekli su u Centralnoj banci.
Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS “SWOT” Saša Grabovac kaže da smanjenje deviznih rezervi neće uticati na smanjenje kreditnih aktivnosti banaka u RS.
– Smanjenje stranih investicija, doznaka naših ljudi koji rade u inostranstvu, kao i smanjenje uvoza samo su neki od činilaca koji su doprinijeli smanjenju deviznih rezervi. Svi ovi faktori bili su dosta izraženi u proteklom periodu – rekao je Grabovac. Glas Srpske
Komentariši