BEOGRAD, Ostaćemo bez 200 miliona evra kredita EU jer država neće da zaposli ljude u Državnoj revizorskoj instituciji i odobri revizije javnih preduzeća.
Srbija bi mogla da ostane bez 200 miliona evra kreditne pomoći Evropske unije ukoliko Državna revizorska institucija (DRI) ove godine ne uradi kontrolu finansijskih izveštaja bar tri javna preduzeća.
Državni revizor Radoslav Sretenović kaže da bi Državna revizorska institucija mogla da obavlja kontrole javnih preduzeća, Skupština mora da omogući zapošljavanje novih kadrova u DRI.
Sretenović kaže da pored revizije tri javna preduzeća, drugi uslov za dobijanje ove kreditne podrške je upravo izmjena zakona. Takođe, za dobijanje novca potrebno je i da se revidira budžet za 2009. godinu.
Problem je u tome, kako kažu u DRI, što nemaju dovoljno revizora jer ne mogu da ih prime dok se ne bude znalo kolike su im plate. A tu oblast regulišu izmjene Zakona o DRI.
“Nećemo moći da uradimo ili započnemo reviziju do kada je predviđeno ukoliko se zakon ne nađe sutra u Skupštini”, objašnjava za “Blic” Radoslav Sretenović, predsjednik DRI.
Rok za početak revizije 30. septembar
Preliminarni ugovor o kreditu između Vlade i EU je, naime, potpisan, a u maju će se, u Briselu, utanačiti uslovi. Dogovor je da se 30. septembra provjeri kako ide sa revizijom javnih preduzeća i svih preuzetih obaveza, a ako do tog roka ne bude započeta revizija tri javna preduzeća, Srbija ostaje bez novca.
Prošle godine je za dobijanje direktne budžetske pomoći od 100 miliona evra iz EU jedan od uslova bio i izvještaj o reviziji završnog računa budžeta za 2008. godinu.
Za duplo više novca, ove godine, sve je pod znakom pitanja. Sretenović objašnjava da je prije revizije javnih preduzeća u samoj DRI potrebno formirati sektor za ovu reviziju. Tačnije, treba imenovati vrhovnog revizora i primiti kadar.
“U skladu sa zakonom i realnim mogućnostima u tom trenutku, započeće se izvođenje revizije javnih preduzeća. Kada će to biti, ne znam, jer to zavisi isključivo od toga kada će biti izmenjen Zakon o Državnoj revizorskoj instituciji, odnosno kada će se tim izmenama povećati plate revizorskog kadra”, ističe Sretenović.
Prvo izmjena zakona, pa revizija
Jasno je da revizija neće ni početi dok se ne izmjeni zakon i konačno se usaglasi sa standardima Evropske Unije.
Sa trenutnim kadrovskim kapacitetima DRI je planirala da uradi reviziju završnog računa budžeta za 2009. godinu i finansijskih izvještaja Narodne banke Srbije u dijelu poslovanja sa državnim budžetom u 2009. godini, ali prvi čovek DRI ne želi da otkriva koja bi to tri javna preduzeća mogla biti prva na spisku revizije ove institucije.
Nemanja Nenadić, programski direktor “Transparentnosti Srbija”, kaže da se još pre dvije godine znalo da revizorima treba povećati plate.
“To kako je postupljeno posle prvog izveštaja uopšte nije dobro. Umesto postavljanja pitanja revizoru, premijeru i ministarki finansija, trebalo je postupiti po zakonu. Odbor za finansije trebalo je da vrlo pažljivo razmotri svaku tačku izveštaja i formuliše svoj sa konkretnim merama. Onda je o tim merama trebalo da se izjašnjava parlament “, ističe Nenadić.
Sretenović je ubrzo po objavljivanju izvještaja novembra prošle godine tražio izmjene zakona i povećanje plata kako bi mogao da privuče stručni kadar za zapošljavanje i konačno efikasan rad ove institucije.
“Plate revizorskom kadru, nažalost, i pored svih obećanja, nisu povećane. Mi smo u tom pogledu uradili sve što je bilo do nas. Inicirali smo pred Odborom za finansije Narodne skupštine izmenu Zakona o Državnoj revizorskoj instituciji i oni su nas podržali. Odbor je obećao da će istupiti kao predlagač izmena tog zakona, a Ministarstvo finansija je odobrilo dodatna sredstva za tu namenu”, objašnjava Sretenović.
Plate državnih revizora su ponižavajuće
Dakle, svi su se složili, sve je u redu, ali prijedlog izmena i dopuna Zakona o DRI još nije stigao na dnevni red Skupštine. Sretenoviću je obećano da će se to dogoditi sutra.
Ako se to dogodi, u naredna dva mjeseca DRI će primati novi kadar. U ovom trenutku već je raspisan konkurs za revizore za javna preduzeća. Međutim, čekaju se izmjene zakona kako bi se započeli razgovori provjere sa budućim kandidatima.
“Revizija javnih preduzeća je veoma važna, jer će se nad njima uspostaviti kontrola državnih revizora i moći će se pouzdano znati koliki deo njihove dobiti iz poslovnog rezultata treba da bude prihod budžeta Republike Srbije”, kaže Sretenović.
Milovan Stanišić, ovlašćeni revizor i profesor na Univerzitetu “Singidunum” kaže da su trenutne plate državnih revizora ponižavajuće i ne služe nikome na čast.
“Time se dovodi u pitanje njihova nezavisnost. Plate treba da budu višestruko povećane da bi ti ljudi bili nepotkupljivi. Činjenica je da su najsposobniji revizori u privatnim firmama i da u DRI nema puno onih koji su se ovim poslom bavili godinama. Više je revizora koji taj posao obavljaju prvi put”, kaže Stanišić.
On smatra da to mora da se promjeni i preporučuje da DRI zatraži pomoć od nezavisnih revizora ukoliko nešto ne može sama da iznese. Blic
Komentariši