Privredna struktura sprečava veću konkurentnost

BEOGRAD, Srbija ima nisku konkurentnost zbog pravne nesigurnosti i neefikasne antimonopolske politike i privredne strukture, pa je za ozbiljan privredni oporavak potrebno promijeniti strukturu srpske privrede, rekao je premijer Srbije Mirko Cvetković.

Cvetković je, otvarajući skup “Ka konkurentnijoj Srbiji”, rekao da su razlozi za nizak nivo konkurentnosti Srbije nepovoljna struktura domaće privrede, visoko učešće sektora usluga, problemi sa izvršenjem ugovora i sudskih odluka i nedovoljno razvijeno fizičke i inovativne infrastrukture.

Prema njegovim riječima, osnovni izazovi za ekonomsku politiku države su obezbjeđivanje dinamičnog i održivog rasta, kao i povećanje broja zaposlenih.

On je rekao da projektovani rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od dva odsto u ovoj godini ukazuje na oporavak privrede, ali da se mora ići ka promjeni njene strukture, odnosno smanjenju uvoza, povećanju izvoza i štednji.

Cvetković je podsjetio da su u periodu od 2003. do 2008. godine telekomunikacije, finansijski sektor i maloprodaja učestvovali sa više od 80 odsto u rastu BDP, što ukazuje da Srbija mora da promijeni strukturu privrede.

Američki ambasador u Beogradu Meri Vorlik rekla je da SAD vjeruju da Srbija može povratiti ulogu pokretačke sile ekonomije Balkana.

“Ubijeđena sam da Srbija može da povrati ulogu lidera ekonomskog rasta u regionu. Potrebna je hrabrost i odlučnost, ali nadam se da će se trud isplatiti u povećanju izvoza i investicija”, istakla je Vorlikova, i navela da u Srbiji postoji konsenzus o tome da je pravo vrijeme da se preduzmu mjere za povećanje stepena konkurentnosti zemlje.

Konferenciju “Ka konkurentnijoj Srbiji” organizovao je Nacionalni savjet za konkurentnost Srbije, a cilj je informisanje privrednika i javnosti o mjerama za unapređenje konkurenosti. Skup treba da doprinese jačanju dijaloga između privrede i Vlade radi unapređenja poslovnog okruženja i privlačnosti Srbije kao odredišta za strana ulaganja i izvoza.

Pročitaj više:  Norvežani će nastaviti pomagati razvoj poljoprivrede

Konferenciju i rad Nacionalog savjeta za konkurentnost Srbije podržava Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID).

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts