BIJELJINA, U Fondu penzijsko-invalidskog osiguranja Republike Srpske do petka, 26. marta, pristiglo je 18 969 žalbi korisnika koji su oštećeni primjenom posljednjih izmjena i dopuna Zakona o PIO RS, odnosno čije su febrarske penzije umanjene po ovom zakonu.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Rade Ristović rekao je danas u Bijeljini da je resorno ministarstvo u međuvremenu dostavilo PIO RS naredbu da izvrši reviziju svih porodičnih invalidskih penzija u protekle tri godine, te da je sa Ministartvom zdravlja i socijalne zaštite RS uspostavilo listu ljekara specijalista koji će vršiti vještačenje i prvostepenih i drugostepenih ljekarskih komisija.
Podsjećajući da je u posljednje tri godine u penzioni sistem RS ušlo oko 30 000 novih korisnika, a da su mnogi, prema informacijama kojima raspolaže, nezakonito sticali prava, Ristović je rekao da će revizija koja je u toku pokazati pravo stanje stvari.
“Svi koji budu dokazali uzročno-posljedične veze proistekle iz proteklog rata, potkrijepiće to svojim dokumentima, a mi ćemo sve uredno završiti”, rekao je Ristović, dodavši da se svi podnesci i žalbe koji su pristigli u Fond nalaze u fazi obrade, a da posao teče zadovoljavajućom dinamikom.
On je naglasio da će svi pripadnici NOR-a, koji su odlukom Vlade RS oštećeni primjenom novog zakona, biti vraćeni na početno stanje.
“Sve februarske penzije, koje su bile umanjene, biće vraćene retroaktivno i one neće biti obuhvaćene izmjenama i dopunama Zakona”, rekao je Ristović.
Ristović je, komentarišući mogućnost da sa isplatom martovske penzije budu riješeni novonastali problemi, izrazio nadu da bi posao mogao biti okončan do tada, dodavši da će mogućnost da oni koji su na nelegalan način do sada primali penzije vrate novac biti razmatrana kasnije.
Pomoćnik direktora za ostvarivanje prava u Fondu PIO RS Brano Simanić rekao je da je na rješenja, izdata nakon februarske penzije, u Fond pristiglo 18 696 žalbi, dodajući da rok na žalbu još uvijek nije istekao, ali je pri kraju.
Simanić je izrazio očekivanje da će biti ukupno oko 20 000 žalbi na rješenja, dodajući da se Fond PIO RS organizovao tako da prioritenim slučajevima da prioritet u rješavanju.
“Zaključili smo da su to pitanja imovinske penzije koje su ostvarene u kategoriji učesnika rata od 1992. do 1995. godine. U saradnji sa resornim ministarstvom razmijenili smo baze podataka i dobili identifikaciju da je od ukupno 17 000 invalidskih i porodičnih penzija u prvom planu oko 3 200 penzija koje treba kontrolisati tako da se naknadno utvrdi postoji li uzročno-posljedična veza između invalidnosti koja je ranije utvrđena i učešća u ratu, odnosno ranjavanja ili bolesti zbog učešća u oružanim sukobima”, naglasio je Simanić.
Komentariši