Hrana pojela platu

BEOGRAD, Kupovina hrane u Srbiji, i dalje je najveći izdatak, na koji mjesečno odlazi čak 40,7 odsto ukupnih primanja! A, preračunato u dinare, ta stavka u kućnom budžetu iznosi nešto više od 18.000. Nepunih 8.000 dinara „ide“ za mjesečne komunalne režije, po 2.000 svega troši se za obuću i odjeću, duvan, ali i komunikacije.
U takvim uslovima kako je moguće pregurati od prvog do prvog. Od čega se zapravo zaista živi?
– Istraživanja pokazuju da takva domaćinstva koriste mehanizme za preživljavanje, koji se kreću od smanjene potrošnje i štednje na svemu što nije neophodno, kroz zamenu skupljih artikala jeftinijima – ukazuju stručnjaci. – Odriču se svega što je iznad najosnovnijeg u ishrani, izbjegavaju plaćanje računa.
Prema najnovijim podacima Republičkog zavod za statistiku (RZS), izdaci za ličnu potrošnju, koja podrazumjeva kupovinu hrane, plaćanje komunalija, zdravstvenih, transportnih i ostalih usluga, kupovinu garderobe i obuće, u ukupnoj potrošnji domaćinstva iznosili su 44.886 dinara.
– Domaćinstva u Srbiji su, u posljednjem tromjesečju prošle godine, mjesečno raspolagala, u prosjeku, sa 47.582 dinara – pokazala je anketa o potrošnji domaćinstava, koju je sproveo RZS.
I, prema statističarima, preticalo je oko 2.700 dinara mjesečno! Vjerovatno, uz najveća moguća odricanja.
Inače, visok udio u izdacima za hranu, koji na našem tržištu varira od 39 do 41 odsto mjesečne zarade, objašnjava se nesrazmjerom između prosječnih primanja i cijena životnih namirnica, koje su posebno proteklih godina rasle nevjerovatnom brzinom.
Što se tiče strukture potrošnje, u centralnoj Srbiji za hranu i piće odlazilo je 41,3 odsto izdataka, u Vojvodini 37,9 odsto, a u Beogradu 42,5 odsto raspoloživih mjesečnih primanja.
Na stanovanje, vodu, struju, gas i druga goriva u Vojvodini su domaćinstva trošila 19,0 odsto ukupnih izdataka, u centralnoj Srbiji 17,8 odsto, a u Beogradu 16,0 odsto. Izdaci za transport su u centralnoj Srbiji u prosjeku činili 9,3 odsto izdataka, u Vojvodini 9,7 odsto, a u prijestolnici – 7,9 odsto.
Na zdravstvene usluge u centralnoj Srbiji je, u prosjeku, potrošen 1.216 dinar, a u Beogradu 2.677 dinara.

Pročitaj više:  Kriminalizacija klevete dovela u pitanje slobodu izražavanja

Primanja
Najveći udio u mjesečnim primanjima srpskih domaćinstva čine prihodi u novcu i to – 94,9 odsto, a 5,1 odsto su prihodi u naturi (pomoć rođaka sa sela). Inače, u novčanim primanjima plate zauzimaju 45,8 odsto, trećinu prihoda čine penzije, odnosno 33,8, a ostatak čine primanja van radnog odnosa, socijalna primanja, dotacije iz inostranstva.  Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts