BEOGRAD, Vladajuća koalicija već je postigla saglasnost o kandidatu za guvernera Narodne banke Srbije, kaže premijer Mirko Cvetković.
Cvetković je rekao da će Savjet NBS formalno razriješiti sadašnjeg guvernera Radovana Jelašića 6. aprila, ali da je dobro da javnost i prije toga bude upoznata s tim ko će biti kandidat za njegovog nasljedika. Premijer je dodao da će procedura izbora kandidata trajati oko dva mjeseca.
Cvetković je kazao i da je bilo više kandidata za guvernera NBS ali da je postignuta saglasnot o prijedlogu za koji je procijenjeno da je najbolji.
Guverner Šoškić, Pitić ili Vujović?
Profesor Ekonomskog fakulteta Dejan Šoškić i Dušan Vujović, glavni ekonomista Svjetske banke, su najozbijniji kandidati za mjesto prvog čoveka NBS, piše Blic.
Kako list nezvanično saznaje, najverovatnije je da će Demokratska stranka predložiti koalicionim partnerima dr Dejana Šoškića, profesora Ekonomskog fakulteta i predsjednika Savjeta Narodne banke Srbije za kandidata.
Sa druge strane, Danas piše da, ukoliko je izvjesno da će DS dati kandidata za prvog čoveka NBS, najveće šanse da naslijedi fotelju Radovana Jelašića sada ima Goran Pitić, predsjednik Upravnog odbora Sosijete ženeral banke u Srbiji.
„Predloženi kandidat za novog guvernera mora da bude prihvatljiv za sve koalicione partnere. Kandidata će predložiti Demokratska stranka, ali s tim predlogom moraju da se slože i ostale stranke u koaliciji. Postoji puno dobrih stručnjaka, međutim ne mogu svi da iznesu ovu javnu funkciju, koja osim stručnosti i iskustva zahteva i organizatorske i menadžerske sklonosti. Zato se i obavljaju razgovori i tako da se sužava krug potencijalnih kandidata“, kaže izvor Blica blizak vlasti.
Inače, u javnosti se spekulisalo da za tu funkciju potencijale imaju i Vladimir Čupić, predsjednik Izvršnog odbora „Hipo Alpe-Adrija banke“, Kori Udovički, nekadašnja guvernerka. U raznim navodima išlo se i dotle da je pominjana opcija da se sadašnja ministarka finansija Diana Dragutinović vrati u NBS i preuzme funkciju prvog čoveka te institucije.
U svakom slučaju, očekuje se da će do kraja nedelje javnost, ali i Odbor za finansije, znati ko je kandidat. U međuvremenu Radovan Jelašić, odlazeći guverner, obavlja i dalje svoju funkciju. Novi posao, kako kaže, ne traži, niti ima u vidu, i odbacuje tvrdnje da će zaposlenje naći u Svjetskoj banci, a što su prenijeli neki mediji.
Labus: Očuvati nezavisnost NBS
Nekadašnji potpredsjednik Vlade Srbije i predsjednik G17 plus Miroljub Labus kaže za B92 da bi novi guverner Narodne banke Srbije (NBS) trebalo da zadrži nezavisnost te institucije i stabilnost finansijskog sistema, ali i da preispita dosadašnju monetarnu politiku ciljane inflacije, obaveznih rezervi, visokih kamatnih stopa, kao i kurs dinara.
Labus je kazao da je guverner u ostavci Radovan Jelašić obezbijedio nezavisnost NBS i stabilnost finansijskog sistema, ali da je u njegovom radu sporna politika kamatnih stopa i kursa dinara, što, kako je rekao, njegov nasljednik treba da preispita i tek onda donosi odluke.
Najozbiljniji kandidati
Dejan Šoškić
Dejan Šoškić rođen je u Beogradu 1967. godine. Diplomirao je, magistrirao i doktorirao na Ekonomskom fakultetu u Beogradu, gdje i sada predaje kao vanredni profesor na redovnim i postdiplomskim studijama. Radio je i kao specijalni savjetnik za finansijska tržišta u Narodnoj banci Jugoslavije krajem 2000. do 2002. godine. Godinu dana kasnije, bio je savjetnik za ekonomsku politiku u SCEPP-u, Savjetodavnom centru za ekonomska i pravna pitanja Evropske unije. Prošle godine je imenovan za predsjednika Savjeta NBS.
Dušan Vujović
Dušan Vujović, vodeći ekonomista Svjetske banke, redovni je profesor na Fakultetu za ekonomiju, finansije i administraciju FEFA i Direktor FEFA Instituta za strategiju i konkurentnost. Glavni je urednik časopisa “Finansije” koji izdaje Ministarstvo finansija Srbije. U toku dugogodišnjeg rada u Svjetskoj banci bio je i “kantri menadžer” za Ukrajinu. Diplomirao je, magistrirao i doktorirao na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. Postdoktorske studije je obavio na prestižnom kalifornijskom Berkli Univerzitetu. B92/Beta,
Komentariši