ATINA, Najgori dio grčke finansijske krize je prošao, ali zemlja mora da raskine s korupcijom i da smanji gubitke da bi iz teškoća izašla ojačana, izjavio je grčki premijer Jorgos Papandreu u intervjuu za američki Tajm magazin, čije izvode danas prenosi Rojters.
Njegova vlada je uvela mjere štednje i od lidera drugih država iz zone evra je izdejstvovala finansijsku “zaštitnu mrežu”, ali su troškovi zajmova koje uzima i dalje preko dva puta veći nego da je u pitanju Njemačka.
Papandreu je prvi put od oktobra, otkad je njegova vlada na čelu Grčke i otkad je objelodanjeno da je budžetski deficit dvostruko veći nego što je prikazivano, izjavio da je najgore prošlo, naglašavajući da je Grčka povratila kredibilitet, ali da je pred njom još dosta teškog rada.
Kao jedan od načina da se raskine s politikom usluga i povlastica na bazi prijateljskih veza, Papandreu je predložio i decentralizaciju državne administracije.
“Ukoliko uradimo ono što je neophodno zemlja će isplivati iz krize jača i znatno sposobnija”, rekao je grčki premijer, koji je priznao da smanjenje plata i druge mjere štednje teško pogađaju građane i da će tako biti i narednih nekoliko godina.
Rojters prenosi da danas objavljeni rezultati ankete agencije Alko ukazuju da Papandreuova stranka PASOK, i pored nepopularnih mjera, još ima 10 poena prednosti u odnosu na konzervativnu opoziciju.
Istraživači su, međutim, utvrdili i da polovina Grka podržava štrajkove protiv vladinih mjera “stezanja kaiša”, dok je 42 odsto protiv takvih protesta.
Grčka pokušava da smanji spoljni dug od 300 milijardi evra, koji premašuje godišnji prihod domaće privrede procjenjen na 240 milijardi evra.
Da bi servisirali dugove i pokrili troškove samo do kraja maja, Grci na međunarodonom finansijskom tržištu moraju da pozajme oko 16 milijardi evra. Tanjug
Komentariši