LONDON, U finansijskoj pomoći Grčkoj mora se uspostaviti pravi balans, upozorava danas “Fajnenšel tajms”.
Dok se evrozona i Međunarodni monetarni fond /MMF/ pripremaju da paketom pomoći tu zemlju izvuku iz finansijske krize, list podsjeća na dvije, vrlo različite priče iz skorije istorije.
Prva je pozitivan primjer Brazila iz 2002. godine.
Paket MMF-a od 30 milijardi dolara, u kombinaciji s planom oštrih fiskalnih mjera, pomogao je da se vrati povjerenje u sposobnost vlade da će na vrijeme isplaćivati kredite.
S druge strane, Argentina, uprkos dobijenoj pomoći, nije bila u stanju da ostvari dogovorene ciljeve u pogledu poreskih stopa i javne potrošnje, pa vlasti u jednom trenutku više nisu mogle da ispune obaveze prema povjeriocima.
To je bio najteži takav slučaj u istorji.
U slučaju Grčke, mora se uspostaviti vrlo osjetljiva ravnoteža između fiskalnog stezanja kaiša koje će vratiti povjerenje na tržištima kapitala, a da se pri tom zemlja ne gurne u tako duboku recesiju zbog koje vlasti u Atini neće ostvarivati dovoljno velike prihode, neophodne za servisiranje dugova.
Ekonomski urednik “Gardijana” piše da bi Britanija mogla da bude sljedeća pozornica za grčku tragediju.
Za tri nedjelje, poslije izbora, Britanija će, sudeći po najnovijim anketama, dobiti prvi parlament u posljednjih trideset šest godina u kojem nijedna stranka neće imati većinu, što bi dovelo do odgađanja planova za smanjenje ogromnog javnog duga.
Finansijska tržišta zato budno prate razvoj političkih događaja u Britaniji.
Na tim tržištima postavlja se pitanje ko će biti sljedeći, poslije Atine.
I dok neki smatraju da je Grčka specijalan slučaj, jer je zataškavala razmjere svojih finansijskih problema, ima i stručnjaka, čiji stav navodi “Gardijan”, koji tvrde da to što se dogodilo u Grčkoj može da se dogodi u bilo kojoj drugoj zemlji.
Komentariši