LIVNO, Ombudsmani Federacije BiH u Livanjskom kantonu, kojima je zbog objedinjavanja entitetskih u Instituciju ombudsmana za ljudska prava BiH 28. februara ove godine prestao radni odnos, još nisu počeli raditi u ispostavi ove institucije u Livnu, a ostali su u bez novčane naknade i zdravstvenog osiguranja na teret kantonalnog Zavoda za zapošljavanje.
Prema najavama, donedavna Kancelarija federalnih ombudsmena u Livnu trebalo bi da postane ispostava Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH za opštine Livno, Tomislavgrad, Kupres, Glamoč, Bosansko Grahovo i Drvar, što je potvrdila i državni ombudsmen Nives Jukić.
Jukićeva je lokalnom medijima u Livnu rekla da je donesena odluka o preuzimanju troje federalnih ombudsmana u Livanjskom kantonu, ali da za finansiranje ove institucije u prelaznom šestomjesečnom periodu sredstva treba da obezbijedi FBiH, dok bi od 1. jula ispostava Institucije državnih ombudsmana za ljudska prava bila bi finansirana iz budžeta institucija BiH.
Međutim, sredstva za rad ispostave Institucije državnih ombudsmena u ovom kantonu u prelaznom periodu još nisu doznačena, a radno-pravni status troje bivših federalnih ombudsmena koji su ostali bez posla još nije riješen, tako da su oni postali “kolateralne žrtve” objedinjavanja entitetskih u državne ombudsmane.
Livanjski ombudsmani, koji su godinama pružali pomoć drugima u zaštiti njihovih ljudskih prava i sloboda, zbog neblagovremenog prijavljivanja u evidenciju nezaposlenih kantonalnog Zavoda za zapošljavanje u Livnu izgubili su pravo i na mjesečnu novčanu naknadu kao i pravo na zdravstveno osiguranje na teret ove ustanove.
Komentariši