SARAJEVO, Microsoft BiH danas je po četvrti put u Bosni i Hercegovini, na jednodnevnoj konferenciji pod nazivom „Innovation Forum“ okupio preko 150 učesnika iz bosanskohercegovačkih vladinih institucija, nevladinih organizacija, te predstavnika privrednika i medija, a učesnici su imali priliku da saznaju sve o značaju informaciono-komunikacijskih tehnologija i IT pismenosti za obrazovanje i zapošljavanje.
Ministar za obrazovanje i nauku Federacije BiH Meliha Alić i ministar obrazovanja i kulture Republike Srpske Anton Kasipović, su otvorili konferenciju, zajedno sa Blažom Golob, direktorom Centra za eGovernance iz Slovenije i Lejlom Zukić-Krivdić, direktorom Microsoft BiH.
„Mladi ljudi u BiH su spremni da uče i grade svoju IT pismenost. Ministarstvo obrazovanja u FBiH, kao i ona na kantonalnim nivoima ulažu mnogo napora u ovo područje. Ovakve inicijative, kao što je današnja konferencija, su odlična platforma za razmjenu znanja i iskustava iz okruženja. Neophodno je ulagati mnogo više, ali svakako je bitno napomenuti da je ministarstvo učinilo sve da se omogući pristup internetu i mnogim bazama podataka svima onima koji su bili zainteresovani. ,“ , rekla je Meliha Alić.
Ministar Kasipović je istakao da je pitanje IT pismenosti u RS-u u skladu temeljnim opredjeljenjem da se radi na razvoju energetike i obrazovanja.
“Naš cilj je da do početka naredne školske godine sav obrazovni kadar u RS-u dostigne odgovarajući nivo informatičkog znanja”, rekao je Kasipović.
Nakon uvodnih obraćanja uslijedila je panel diskusija, koju je moderirao prof.dr. Mirza Kušljugić, a tema o kojoj su razgovarali je bila „Značaj IKT-a i IT pismenosti za obrazovanje i zapošljavanje“.
Učesnici panela su predstavnici Agencije za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje, Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranja kvaliteta, portala posao.ba, Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske, Federalnog zavoda za zapošljavanje, Agencije za državnu službu, Intel-a i nevladine organizacije R.O.D.A.
O ovom značajnom susretu vrhunskih stručnjaka i menadžera direktorica Microsoft BiH, Lejla Zukić Krivdić je irekla da su inovacije i razmjena znanja nerazdvojni dio ove korporacije i da je veoma ponosna da iz godine u godinu Microspft BiH uspijeva okupiti na jednom mjestu predstavnike vladinih institucija, kompanija i organizacija iz nevladinog sektora kako bi se kontinuirano bavili pitanjima koja su od značaja za razvoj cjelokupne zemlje, a ne samo ove grane industrije.
“Obrazovanje i zapošljavanje su područja od izuzetnog značaja za svaku zemlju, pa ni BiH ne može biti izuzetak. Microsoft godišnje ulaže milijarde dolara u razvoj novih proizvoda, koji pomjeraju granice primjene informacionih tehnologija. Ali ne radi se samo o novcu i investicijama koje pravimo, ono što je jednako značajno je saradnja i partnerstvo sa akademskom i poslovnom zajednicom, i naravno vladama. Naše opredjeljenje je da Microsoft BiH bude katalizator inovacija u cilju ekonomskog i društvenog razvoja BiH.“ , rekla je Lejla Zukić Krivdić.
Nakon četiri godine rada mreža Microsoft partnera u Bosni i Hercegovini je impresivna. Registrovano je preko 300 partnerskih kompanija. Po podacima iz IDC studije 2008. o ekonomskim učincima IT u BiH, 1 USD prihoda Microsoft-a u BiH generira 7 USD lokalnim IT kompanijama koje su vezane za Microsoft.
Microsoft – Osnovan 1975. godine, Microsoft (Nasdaq “MSFT”) danas je vodeća svjetska kompanija u proizvodnji softvera, uslugama i rješenjima koja pomažu pojedincima i tvrtkama da u potpunosti ostvare svoje potencijale.
Komentariši