NJUJORK, Proizvodnja automobila ove godine u svijetu porašće na 65 miliona, sa prošlogodišnjih 57,2 miliona vozila, predvidjela je kompanija za analizu tržišta “Prajsvoterhaus Kupers” (PricewaterhouseCoopers – PwC), i tako popravila svoju prethodnu prognozu za dva miliona vozila.
Uprkos poboljšanoj procjeni, proizvodnja će biti u zaostatku za 66 miliona vozila, koliko je proizvedeno 2008. godine, prije početka svjetske ekonomske krize.
Automobilsko tržište postepeno počinje da se oporavlja, zahvaljujući oživljavanju svjetske privrede, a pokretač rasta prodaje automobila trebalo bi da bude tržište u Sjevernoj Americi i Aziji, posebno u Kini.
Prema procjeni PwC-a, u Kini bi ove godine proizvodnja automobila trebalo da se poveća na 13 miliona, sa prošlogodišnjih 11 miliona vozila.
Druga agencija za istraživanje tržišta “Džej di pauer” (J.D. Power), nedavno je predvidjela da će svjetska prodaja automobila ove godine porasti za četiri odsto, na 66,9 miliona vozila.
Kako oni navode, u SAD će prodaja porasti na 11,7 miliona vozila sa prošlogodišnjih 10,4 miliona. U zapadnoj Evropi bi, međutim, zbog završetka programa “staro za novo”, prodaja mogla da padne za osam odsto, na 13,7 miliona automobila.
Istočna Evropa mogla bi da doživi blago oživljavanje tržišta automobila, a kako prognozira “Džej di pauer”, prodaja će se povećati za jedan procenat, na skoro 3,2 miliona vozila. Na rast će najviše uticati uvođenje prodaje “staro za novo” u Rusiji, gdje će prodaja porasti za deset odsto, na 1,6 miliona automobila.
Šef italijanskog “Fijata” Serđo Markione još početkom godine rekao je da svjetska automobilska industrija, da bi preživjela, mora da smanji proizvodne kapacitete, i to prvenstveno u Evropi. Kako je tada istakao, svjetske fabrike automobila su u stanju da proizvedu 94 miliona automobila godišnje, 30 miliona više nego što mogu da prodaju. Biznis
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši