NJUJORK, Američki predsjednik Barak Obama (Barack) zauzeo se za stroži nadzor finansijskog sektora i kritikovao Volstrit (Wallstreet) zbog rizičnog poslovanja, tražeći “osavremenjene, zdravorazumske” propise kojim bi se spriječila nova kriza.
Obama je govorio na njujorškom Koledžu Kuper junion (Cooper Union) pred 700 ljudi – čelnika finansijskog sektora, zaštitnika potrošača, predsjedničkih savjetnika, predstavnika lokalnih vlasti, među kojima je bio i gradonačelnik Njujorka Majkl Blumberg (Michael Bloomberg), studenata i profesora.
Američki predsjednik je rekao da postoje različita mišljenja o tome kako na najbolji način poreske obveznike zaštititi od finansijskih nevolja i odbacio kritike nekih republikanaca koji su tvrdili da će predlog zakona koji su demokrate uputile Senatu podstaći, a ne spriječiti, buduće probleme velikih banaka.
Obama je rekao da će novi zakoni “zaustaviti finansijske nevolje za koje plaćaju poreski obveznici”.
Predstavnički dom američkog Kongresa je usvojio svoju verziju prijedloga zakona, a pregovori o verziji koja će se naći pred Senatom su u toku.
Američki predsjednik nije se izjasnio koji predlog zakona podržava, ali je naglasio da “oba prijedloga predstavljaju značajno poboljšanje manjkavih propisa koje sada primjenjujemo”.
Novi propisi predstavljaju najsveobuhvatniji pokušaj reforme američkog finansijskog sistema od 30-ih godina prošlog vijeka, s ciljem da se predupredi nova kriza.
Tim zakonskim rješenjima bi se stvorio mehanizam za likvidaciju velikih, međusobno povezanih finansijskih kompanija koje su toliko velike da bi njihova iznenadna propast potresla privredu.
Administracija predsjednika Džordža Buša i Federalne rezerve su na vrhuncu krize 2008. godine obezbjedile milijarde dolara poreskih obveznika za pomoć osiguravajućoj kući AIG, nekolicini banaka i drugih finansijskih institucija koje su smatrane suviše velikim da propadnu, što je naišlo na veliko neodobravanje glasača.
Novim propisima bi se po prvi put uveo nadzor nad tržištem finansijskih derivata – složenih finansijskih instrumenata čija vrijednost se izvodi iz vrijednosti drugih investicija.
Predviđa se i stvaranje savjeta za otkrivanje pretnji širem finansijskom sistemu, kao i osnivanje agencije za zaštitu potrošača koja bi nadzirala odnose potrošača sa bankama i drugim finansijskim institucijama.
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši