Rano za priče o izlasku iz krize

BEOGRAD, Preuranjeno je konstatovati da je Srbija izašla iz recesije i zaključak o tome bi mogao da se donese tek krajem ljeta, kaže ekonomista Mlađen Kovačević.
Kovačević je ocijenio da je ekonomska kriza, pored niza negativnih efekata, imala i pozitivno djelovanje na privredu Srbije, prije svega kroz drastični pad uvoznih cijena energenata i reprodukcionih materijala.

Pored toga, deficit tekućeg računa platnog bilansa, kao i iznos spoljnog duga bi bili na znatno višem nivou da nije došlo do svjetske ekonomske krize, pa bi oni dodatno ograničavajuće djelovali na budući rast i razvoj, izjavio je Kovačević.

On je kazao da ekonomski pokazatelji za privredu Srbije od početka godine, ipak, nisu previše optimistični. U prva dva mjeseca ove godine robni izvoz, izražen u evrima, povećan je za 12 odsto, ali je izvoz usluga smanjen za oko pet odsto”, rekao je on i dodao da je primjetan i rast broja nezaposlenih, koji je za prva tri mjeseca ove godine iznosio 48.100.

“Izvoz robe i usluga u prva dva meseca u odnosu na isti period prošle godine povećan je samo zahvaljujući činjenici da je u prva dva meseca prošle godine bio na ekstremnom niskom nivou”, upozorio je Kovačević.

Prema njegovim riječima, iako je od početka godine primjetan rast izvoza robe i usluga od nešto preko šest odsto, on je čak 36 odsto niži od mjesečnog prosjeka za 2009. godinu ili za čak 28,5 odsto niži od mjesečnog prosjeka u prva dva mjeseca 2008. godine.

Nesporno je da je od početka godine prisutan rast industrijske proizvodnje za oko tri odsto u odnosu na isti period lani, ali ne treba izgubiti iz vida i podatak da je on za 10 odsto niži od prosjeka za prošlu godinu.

Pročitaj više:  Er Srbija: Rast prihoda 47 odsto, putnika više za 66 odsto

U prva dva mjeseca ove godine pozitivan saldo tekućih transfera bio za 14 odsto manji, doznake iz inostranstva su smanjene za više od 24 odsto, uvoz opreme je manji za čak 32,7 odsto. Direktne strane investicije iznosile su samo 152 miliona evra i bile su 3,3 puta manje nego u istom periodu prethodne godine, napomenuo je Kovačević.

Prema podacima RZS, bruto domaći proizvod (BDP) Srbije je u 2009. godini opao za ukupno tri odsto. Realni pad BDP u prvom kvartalu 2009. bio je 4,1 odsto, u drugom kvartalu 4,2 procenta, u trećem 2,3 odsto, dok je u četvrtom kvartalu pad usporen na 1,6 odsto.  Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts