CELJE/NOVI SAD, Maksim grupa iz Celja, u okviru koje posluje nekoliko preduzeća iz oblasti obrade metala i sličnih djelatnosti, otvoriće tokom jula u industrijskoj zoni u Indjiji Metal-Cinkaru, u koju će investirati 21 milion evra.
Kako je novinarima iz Srbije u Celju rekao direktor grupacije Maks Bastl, u Indjiji će biti izgradjena cinkara sa najvećim tehnološkim linijama u jugoistočnoj Evropi i ujedno najveća cinkara na Balkanu, u kojoj će biti otvoreno oko 50 radnih mjesta.
“Metal-Cinkara biće najsavremenija cinkara na srpskom tržištu, u kojoj će biti primenjene najnovije tehnologije, što će omogućiti visok kvalitet i nivo usluga prema klijentima. Ona će biti savremenija i od naše Pocinkovalnice u Celju koju smo tehnološki opremili 2006. godine”, rekao je Bastl.
Cinkara u Indjiji biće drugo preduzeće Metal-Cinkare u Srbiji, pošto je Grupa Maksim u stopostotnom vlasništvu i cinkare u Ćupriji, što je i opredjelilo slovenačku kompaniju da proširi poslovanje u Srbiji.
“U Srbiji trenutno nema tako modernog pogona za toplo cinkovanje. S obzirom na to da je metalska industrija u Srbiji dosta razvijena, a da bolje zaštite metala od toplog cinkovanja nema, opredjelili smo se da dodatno investiramo na tom tržištu”, rekao je Bastl.
Dodao je da je Slovenija isuviše malo tržište i da se, ako neko želi da poslovanje razvije na duži vijek, mora širiti na veću teritoriju zbog stabilnije proizvodnje, a tržište Srbije je idelana za to.
“Mi u Srbiji nismo zbog jeftine radne snage, jer će te razlike vrlo brzo nestati ulaskom u Evropsku uniju, već da bismo osavremenili proizvodnju. Poseban akcenat daćemo na zaštitu životne sredine i zato nećemo činiti ništa što će opterećivati okruženje u kojem poslujemo”, rekao je Bastl.
On je naveo da Maksim grupa posjeduje sve neophodne međunarodne standarde u oblasti metalske industrije, što podrazumjeva i odgovoran odnos prema životnoj sredini, budući da se proces proizvodnje u cinkari odvija u zatvorenom ciklusu i nema štetnih emisija nusproizvoda.
To znači da će 88 odsto otpada u cinkari u Indjiji moći da se reciklira, a preostalim otpadom će upravljati osobe koje će dobiti ovlašćenje Ministarstva za zaštitu životne sredine i prostornog planiranja Srbije, dok otpadnih voda u ovom pogonu neće ni biti.
Direktor Cinkare u Indjiji Simon Bastl tvrdi da je zaštita gvoždja i čelika cinkom i dalje ekološki najprihvatljiviji, najdugoročniji i ekonomski najpristupačniji postupak antikorozivne zaštite. Prednost toplog cinkovanja u odnosu na razne premaze je niža cijena, period korozivne zaštite i do stotinu godina i jaka otpornost na koroziju u različitim sredinama.
“Pojava korozije zbog uticaja okoline jedan je od najčešćih uzročnika propadanja čeličnih konstrukcija, što značajno utiče na životnu sredinu. Studije u zemljama EU, SAD i u Japanu ukazuju da šteta koju prouzrokuje rdja dostiže i četiri odsto nacionalnog dohotka”, rekao je on.
Maksim grupa je osnovana 1990. godine i od tada je prošla kroz niz programskih i organizacionih promena. Pored antikorozivne zaštite toplim cinkovanjem, bavi se razvojem, konstruisanjem i proizvodnjom specijalnih transportnih kontejnera i proizvoda namjenjenih skladištenju hemikalija i sakupljanju otpada. Beta
Komentariši