BEOGRAD, Predsjednik Privredne komore Srbije (PKS) Miloš Bugarin izjavio je da povećanje poreza na dodatu vrijuednost (PDV) ne bi bilo poželjno, jer bi se odrazilo na životni standard stanovništva i naplatu tog poreza, ali da se može razgovarati o izjednačavanju stopa tog poreza na određene proizvode.
Bugarin je u intervjuu ocijenio da bi se povećanje PDV-a neminovno odrazilo na rast cijena svih proizvoda i imalo direktne posljedice na standard građana, koji je već sada među najnižima u regionu.
Podsjetivši da PDV ima dve stope – od osam i 18 odsto, Bugarin je istakao da se može razgovarati o jedinstvenoj poreskoj stopi, ali pod uslovom da se na dio proizvoda, koji spadaju u osnovne životne namirnice, PDV potpuno ukine.
“Broj proizvoda koji bi sa niže stope bio oporezovan većom poreskom stopom, mora biti srazmeran broju proizvoda na koje bi se ukinula poreska stopa, tako da nemamo negativan efekat po privredu i stanovništvo”, naveo je predsjednik PKS.
Bugarin je podsjetio da je PKS prošle godine predložila kratkoročne mjere za ublažavanje posljedica svjetske ekonomske krize i srednjoročne i dugoročne mjere usmjerene na stvaranje sistemskih i institucionalnih uslova za održivi privredni razvoj i jedan od tih zahtjeva je i sprovođenje sveobuhvatne poreske reforme.
“Ako smanjite poreska zahvatanja i prilagodite ih snazi poreskih obveznika, logično je da ćete imati veći broj privrednih subjekata koji će biti ažurniji i redovnije plaćati poreze, doći iz sive ekonomije u legalne tokove i biti uredne platiše poreza i doprinosa na lična primanja”, naglasio je on.
Jako je važno da se uporedo sa poreskom reformom izvrši i reforma javnog sektora, ukazao je Bugarin ističući da su dosadašnji pokušaji poreskih reformi bili neuspješni, jer nisu zalazile u smanjenje javne potrošnje.
On je naveo da će privreda podržati napore države da sprovede poresku reformu, ali da je protiv prihodne neutralnosti te reforme, odnosno da se na jednoj strani smanjuju poreska opterećenja na zarade, a da se poveća, recimo, porez na dodatu vrijednost. Tanjug
Komentariši