BANJALUKA, Grčka kriza mogla bi negativno da utiče i na ekonomiju Republike Srpske /RS/ i BiH, prije svega zbog pada evra u odnosu na druge valute, što povećava domaći dug, kao i zbog smanjenja aktivnosti najznačajnijih inostranih partnera na ovim prostorima, izjavio je direktor Ekonomskog instituta Banjaluka Duško Jakšić.
On smatra da će grčka kriza najvjerovatnije izazvati jačanje dolara, čime će automatski imati negativan uticaj i na RS.
“Naši najznačajniji spoljnotrgovinski partneri najviše će učestvovati u saniranju grčkog duga, što znači da će manje biti zainteresovani za ulaganja u RS. Ova kriza, u svakom slučaju ne može da ne izazove poremećaj i opreznost svih investitora”, rekao je Jakšić za “Glas Srpske”.
On je dodao da u ovoj situaciji treba biti veoma oprezan, jer postoji mogućnost da se kriza proširi i dalje po Evropi, upozoravajući da će svi koji saniraju grčku krizu biti okrenuti ka tome i da će manje ulagati u druge zemlje.
“Ova kriza povećava i opreznost svih investitora i sigurno će doći do pada evra u odnosu na dolar, a to povećava naš dug”, rekao je Jakšić.
Viceguverner Centralne banke BiH Radomir Božić izjavio je da bi pad evra u odnosu na dolar mogao da dovede do povećanja spoljnog duga BiH za oko pet odsto, s obzirom na to da je kurs KM fiksan u odnosu na evro.
“Kada je u pitanju izloženost bankarskog sektora BiH, grčka kriza neće imati uticaja, jer za razliku od nekih drugih zemalja u okruženju kod nas nema banaka koje su u većinskom vlasništvu grčkih zajmodavaca”, rekao je Božić i dodao da je grčka kriza jedan od razloga zbog kojih evro slabi u posljednje vrijeme.
On je istakao da se ova kriza odražava i na opšte stanje ekonomije BiH.
Komentariši