Zloupotreba premija za podsticanje poljoprivrede

BANJALUKA, Nadležni organi utvrdili su, koristeći registar poljoprivrednih gazdinstava u Republici Srpskoj, nepravilnost kod 25 odsto podnosilaca zahtjeva korištenja premije za podsticaje u vezi sa jesenjom sjetvom, kod ostvarivanja premije za mlijeko utvrđena je nepravilnost od 200.000 KM, a kod ostvarivanja prava na premiju za kvalitetno priplodni podmladak za 1 671 grlo.

Ovo je rezultat provođenja mjere Vlade Republike Srpske (RS) za ublažavanje negativnih efekata svejtske krize kojom je je predviđeno pojačati kontrolu upotrebe budžetskih sredstava za podsticaj razvoja poljoprivrede i sela, u saradnji sa inspekcijskim organima i sa evidencije Zavoda za zapošljavanja isključiti sve nosioce poljoprivrednog gazdinstva koje koriste podsticajna sredstva.

Za podsticanje poljoprivredne proizvodnje utrošeno je 81.560.000 KM.

U Informaciji o implementaciji Akcionog plana za sprovođenje mjera za ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize na privredu RS, navodi sa ova mjera spada u one koje se kontinuirano realizuju

Nepravilnosti u zahtjevima se odnose na 2008. godinu, a utvrđene su u toku 2009. godine.

U Informaciji se navodi da je u 2009. u odnosu na 2008. godinu inspekcija rada povećala broj kontrola rada “na crno” i da inspektorat RS planira inspekcijski nadzor na bazi procjene rizika nastanka nepravilnosti i operativno u realizaciji plana sarađuje i održava redovne sastanke sa ministarstvima.

“U 2009. godini kontrolisano je 38 980 radnika, od čega je neprijavljenih bilo 690, a naknadno je prijavljeno 413 radnika. U 2008. godini kontrolisano je 37 046 radnika, od čega je neprijavljenih bilo 962, a naknadno je prijavljen 691 radnik”, navodi se u Informaciji.

Što se tiče tržišne inspekcije, ona je u 2010. godini izvršila 83 792 kontrole, od čega je u 26 slučajeva konstatovana neusaglašenost kvaliteta robe.

Utvrđeni su uslovi i postupak izmirenja dospjelih poreskih obaveza pravnih lica sa stanjem do 31. decembra 2007. godine, te je Ministarstvo finansija donijelo ukupno 64 rješenja, kojima se odobrava produženje roka za izmirenje obaveza, prema kojima je ukupno reprogramirano 68.257.796 KM.

Pročitaj više:  GM razmišlja o kupovini Krajslera

Prema zvaničnim evidencijama Poreske uprave, potpisano je 58 sporazuma na osnovu navedene odluke, dok ukupne obaveze obuhvaćene ovim sporazumima iznose 65.811.925 KM.

Na ovaj način je omogućeno poreskim obveznicima da, u skladu sa odlukom, regulišu poreska dugovanja te ravnomjernije rasporede fiskalno opterećenje na naredni period.

Odlukom je predviđena mogućnost izmirenja poreskih obaveza prema budžetu RS, odnosno budžetima gradova i opština na period od 15 godina, dok je za izmirenje dospjelih obaveza prema vanbudžetskim fondovima predviđen period do osam godina.

Efekat ove mjere je olakšanje položaja privrednih subjekata na način da se dospjelim poreskim obavezama, koje se mogu “reprogramirati”, smatraju obaveze sa stanjem na dan 31. decembar 2007. umjesto 30. juni 2006. godine, uz dodatno rasterećenje zbog omogućavanja grejs perioda do dvije godine.

Početkom ove godine došlo je do dodatnog olakšanja položaja privrednih subjekata, te se dospjelim poreskim obavezama smatraju obaveze sa stanjem do 31. decembra 2008. godine.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts