BEOGRAD, Kriza je učinila svoje – manje se prodaje hrane, a istraživanja pokazuju da je potrošnja namirnica smanjena za pet odsto! Međutim, u maloprodajnim lancima ukazuju da su pad kupovne moći i nemogućnost da mnogi sebi obezbijede osnovne namirnice za život, iz mjeseca u mjesec, sve očigledniji. Najveći pad potrošnje je u grupi pića, konditora, ali i kućnih aparata, tekstila, skupih hemijskih proizvoda…
– Standard građana je, počev od prošle godine, znatno oslabljen, i kupci se sada uglavnom baziraju na osnovne namirnice: hleb, mleko, meso, šećer, jestivo ulje, povrće… – kažu u velikim trgovinskim lancima.
Kupci su se najprije odrekli skupih sokova i vina, ali i likera, konjaka i drugih žestokih
napitaka, kao i raznih grickalica. Sve je više onih koji se ustežu od kupovine skupljih namirnica, dimljenog delikatesa, punomasnih sireva…
– Manje se pazare prvoklasna šunka, pečenica, čajna kobasica, razni namazi, maslac…, ali zato se beleži rast prodaje jeftinijih namirnica – ističu u megamarketima. – Dobru prođu imaju salame, paštete, testenine, mlijeko i jogurt, kao i viršle i parizer manje poznatih proizvođača. Oni su bar za trećinu konkurentniji u cijeni od brendiranih dobavljača.
Iako su zarade umanjene i zamrznute, a kupovna moć je opala, struktura kućnog budžeta se nije bitnije promjenila. I dalje se skoro polovina primanja troši na hranu, piće i duvan.
– Krizu najviše osećaju najosetljiviji slojevi stanovništva, ali i srednji slojevi uveliko trpe posledice smanjenih prihoda, što se, naravno, najviše odrazilo na potrošnju – smatra Petar Bogosavljević, predsjednik Pokreta za zaštitu potrošača.
Inače, istraživanje je pokazalo da su građani najmanje spremni da se odreknu cigareta, a najprije robe koja se smatra luksuzom.
Akcije kao mamac
Privlačenje kupaca raznim promocijama sve više dobija u značaju. Na akcijskim sniženjima prodaja raste i za trećinu. Uporedo sa tim, ubrzan je i rast privatnih trgovačkih marki u prodaji mlijeka, mliječnih prerađevina, delikatesa, pirinča, brašna, kafe… Njihovo učešće u ukupnom prometu robe široke potrošnje dupliran je za godinu dana.
Izostaju izlasci
Veliki broj potrošača, uslijed udara ekonomske krize, najprije se odrekao izlazaka u restorane i putovanja. Na trećem mjestu su investicije, recimo u nekretnine, pa slijede razne donacije, štednja… Novosti
Komentariši