SARAJEVO, Hrvatska elektroprivredna kompanija (HEP) izgubila je više od 70 miliona evra, jer je prošle godine snabdijevala strujom Aluminijski kombinat “Aluminij” iz Mostara po subvencionisanim cijenama, a zbog ovog gubitka pod istragom je veći broj hrvatskih zvaničnika.
Kako prenosi portal “vijesti.ba” zbog pomenutog gubitka pod istragom su sada već bivši član uprave HEP-a Ivan Mravak i bivši predsjednik Nadzornog odbora šibeničke Tvornice lakih metala /TLM/ Ivan Koštan, te veći broj nižerangiranih hrvatskih zvaničnika, a nije isključeno da se pod istragom nađe i bivši hrvatski premijer Ivo Sanader.
Rukovodstvo mostarskog “Aluminija” saopštilo je da je riječ o “medijskim konstrukcijama”, te da im je HEP isporučivao jeftinu struju, a za uzvrat oni su u Hrvatsku izvozili jeftinu sirovinu – aluminijske ingote koji se prerađuju u TLM-u.
Portal navodi da se ovaj gubitak HEP-a vremenski podudara s enormnim rastom profita Elektroprivrede BiH, koja je proteklu godinu okončala sa 61 milion KM neto dobiti, te da je HEP isporučenu struju mostarskom “Aluminiju”, kao i ranijih godina, kupio od Elektroprivrede BiH.
Prvi ugovor o isporuci struje Aluminijskom kombinatu Mostar Elektroprivreda BiH potpisala je 1999. godine, posredstvom njemačke kompanije “Debis internešnal”, finansijskog servisa kompanije “Dajmr”, koja je imala tijesnu poslovnu suradnju s mostarskim Kombinatom.
Tim ugovorom Elektroprivreda BiH gubila je desetine miliona maraka godišnje.
Od pokretanja proizvodnje 1998. godine do danas Aluminijski kombinat Mostar u budžet Vlade Federacije BiH na ime dividende nije uplatio ni jednu marku.
S izuzetkom protekle godine, koju je okončao s gubitkom u neutvrđenom iznosu, svih prethodnih godina ova mostarska kompanija poslovala je pozitivno, ali je visina godišnjeg profita ove kompanije uglavnom bila “poslovna tajna” dostupna samo najužem političkom establišmentu hrvatskog i bh HDZ-a.
Kada je riječ o vlasničkoj strukturi mostarskog “Aluminija” 44 odsto dionica pripada federalnoj Vladi, isto toliko dionica tretira se kao “nenominirani kapital” (pojam nepoznat u Zakonu o privatizaciji), a preostalih 12 odsto je u rukama čibeničkog TLM-a.
Komentariši