BIJELJINA, Vlasnici benzinskih pumpi u Republici Srpskoj imaju razloga da proslave svako poskupljenje goriva u Srbiji. U Srbiji je gorivo od subote poskupjelo za 3,8 odsto.
To im je novi, siguran znak da će pazar od mušterija iz susjedne Srbije biti, ako ne veći, onda standardan kao što je posljednjih više od godinu i po dana.
“Pumpadžije” u RS sigurni su da će, i dalje, imati pune kase novca od kupaca iz Srbije. Neki primaju i dinare, a jednu konvertibilnu marku računaju 53 dinara, dva dinara više nego što je u mjenjačnicama.
Ni ova dodatna “marža” nije razlog za, eventualno, ljutnju kupaca, kojih je, iz dana u dan, sve više, a dolaze i iz udaljenijih mjesta Srbije, posebno ako kraj desne obale Drine borave poslom, pa im dobro dođe da napune rezervoar jeftinim i kvalitetnim gorivom.
“Najveća razlika je kod benzina, ‘supera’ i ‘bezolovnog’, pa je kod nas promet smanjen za od 30 do 40 odsto. Ovako i nekako ide, ali strahujemo da pazari još osjetnije ne padnu, ako dođe do novog poskupljenja kod nas”, svjedoče “pumpadžije” u Malom Zvorniku.
Cijena “bezolovnog” benzina je, na većini pumpi kraj Drine, u Srbiji, 113,70 dinara, koliko košta i bezolovni. U susjednim mjestima litar tog goriva košta, kad se konvertibilne marke pretvore u dinar, između 95 i 96 dinara. Razlika od skoro 20 dinara, za mnoge vozače sasvim je dovoljan razlog da idu na pazar u komšiluk, a slična je “računica” i što se tiče “supera”.
“Evrodizel” je, na lijevoj obali Drine, u prosjeku od 90 do 96 dinara, u zavisnosti od pumpe, dok za litar tog goriva u Srbiji treba platiti 107,90 dinara. Vozači u Srbiji uveliko, kao po dobro stečenoj navici, odlaze na pazar u komšiluk, ne smetaju im ni česti redovi na mostu, kod Trbušnice i Šepka, sa jedne i druge strane.
Carinske i policijske kontrole su brze i efikasne, a da bi mogli da idu u RS i BiH, vozači Srbije moraju obavezno da imaju “zeleni karton”, koji se isplati poslije sipanja goriva u jednom “cugu” u rezervoar i kantu od 20 litara, što je dozvoljeno. Novosti
Komentariši