BEOGRAD, Ambiciozno, sudeći po najavama Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj, isplanirano je šta će u narednih pet godina da se dešava u srpskoj nauci.
Za 11.200 istraživača koji rade u Srbiji biće u nedjelju raspisan konkurs za novi petogodišnji ciklus finansiranja projekata. Godišnji budžeti Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj iznosiće najmanje devet milijardi dinara, a najveći dio biće potrošen upravo na projekte.
Novi ciklus finansiranja i strategija razvoja nauke u narednih pet godina biće predstavljeni u subotu u Sava centru, a dolazak na najveći naučni skup posljednjih godina već je potvrdilo više od 3.000 istraživača, a učestvovaće i svi resorni ministri. Događaj će uživo da prenosi RTS.
– Ovakva promocija je važna – kaže za „Novosti“ Nada Dragović, pomoćnik ministra za nauku i tehnološki razvoj – jer i građani moraju da znaju da bez ulaganja u nauku nema napretka privrede.
Pedalj prednosti u trci za finansiranje projekta, kako kaže, imaće timovi koji uključe i naše ljudi iz dijaspore ili strance, od kojih se očekuje da donesu znanje i veze sa stranim institutima i fakultetima. A, cilj je da se ubjedi što više srpkih naučnika da se vrate iz inostranstva.
– Javile su nam se već desetine istraživača koji bi da se vrate. Među njima su i iskusni stručnjaci koji bi poslednjih nekoliko godina karijere da provedu ovde. Ima i mladih doktora nauka, bračnih parova… Pišu i zovu sa konkretnim idejama – objašnjava naša sagovornica. – Mi ćemo im ovde ponuditi dobre uslove, ali to, naravno, nisu onakvi u kojima rade na zapadu.
U konkursu za projekte, koji će da bude objavljen u nedjelju i trajaće 45 dana, prednost će imati i projekti koji angažuju upravo mlade. Plus više dobiće oni koji se bave nekom od sedam prioritetnih naučnih oblasti. Ministarstvo je odlučilo da su to biomedicina, nove nauke i nanonauke, zaštita životne sredine i klimatske promjene, energetika i energetska efikasnost, poljoprivreda i hrana, informacione i komunikacione tehnologije, kao i unapređenje donošenja državnih odluka i afirmacija nacionalnog identiteta.
Prema ovim prioritetima, objašnjava Nada Dragović, biće raspodjeljivana i sredstva, nabavljana oprema, ulagano u ostalu infrastrukturu.
Jedinstveni registar
– Pisanje jedinstvene evidencije srpskih naučnika u dijaspori ne ide lako – priznaje naša sagovornica. – Do sada se u bazi koju pravi Ministarstvo za nauku našlo oko 500 imena. Sa svakim od njih smo kontaktirali i poslali mu Strategiju naučnog razvoja. Tražili smo od ambasada, fakulteta i instituta da nam daju kontakte. Ambasade su uradile svoj posao, ali naši fakulteti i instituti nemaju nikakvu evidenciju o svojim bivšim zaposlenima koji su otišli u svet.
Plate
Sada mladi naučnik u Srbiji, kada doktorira i počne da radi na projektu, dobije platu od 44.000 dinara. Toliko, otprilike ima i nastavnik u osnovnoj školi, bez postdiplomskih studija. Ali, istraživač, kako prelazi u viša naučna zvanja i kategorije, više i zarađuje. Novosti
Komentariši