Kandže mita dave Srbiju

BEOGRAD, Srbija ide u pogrešnom smjeru – smatra dvije trećine njenih građana. Na listi glavnih problema, poslije nezaposlenosti, siromaštva i niskih plata našla se i korupcija. Čak 90 odsto građana smatra da je ona uobičajena pojava, a tek svaki deseti vjeruje da bi mogla da se smanji naredne godine.
Ovo je pokazalo istraživanje o percepciji korupcije koje je sprovela Agencija Medijum galup.
Prve na listi korumpiranih su, smatraju ispitanici, političke partije. Za njima slijede sudije, zdravstevni radnici, advokati, Vlada, tužioci, policija…
– Nivo korupcije opaža se višim nego pri prethodnom istraživanju, oktobra 2009. godine – objašnjava Srbobran Branković iz “Medijum galupa”. – Svaki treći ispitanik
ima rođaka ili prijatelja koji je u posljednja tri mjeseca dao mito. Više od polovine, podmitilo je ljekara, 19 odsto ih je dalo mito policajcu, svaki deseti službeniku u državnoj administraciji.
Prosječna suma u gradovima kojom su “podmazani” poslovi iznosila je 198, a na selu 114 evra.
Skoro polovina građana smatra da se korupcija povećala u posljednjih godinu dana, a njih 38 odsto da je jednaka prošlogodišnjoj. O problemu korupcije i uključivanjem Narodne skupštine u njeno rješavanje u utorak je govorila i njena predsjednica Slavica Đukić-Dejanović.
– Ono što Narodna skupština namerava da učini, kako bi se menjala društvena svest, percepcija i stavovi o korupciji, kao i ponašanje naših građana u slučajevima korupcije, jeste organizacija javnih saslušanja na temu sprovođenja Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije i primene Zakona o agenciji za borbu protiv korupcije – najavila je predsednica parlamenta.
Jedna od zanimljivijih stvari u ovom istraživanju jeste što je Vlada u isto vrijeme prepoznata kao jedna od najkorumpiranijih institucija, ali građani upravo od nje očekuju najviše u suzbijanju korupcije. Da Srbi ipak ne tolerišu korupciju i žele da počinioci budu kažnjeni, ocijenio je Vilijam Infante, stalni koordinator UN, uz pomoć čije agencije UNDP je istraživanje i sprovedeno.

Pročitaj više:  Usvojene izmjene Zakona o pravima boraca

Izbjegavanje
Ako bi im otvoreno tražili mito, više od trećine pokušalo bi da izbjegne plaćanje, tako što bi potražilo nekoga da im pomogne. Petina ispitanika platila bi ako ima novac. Od oko 30 odsto onih koji bi prijavili korupciju, pola bi se obratilo nadležnom organu, 11 odsto nadređenom onoga ko mito traži, a pet odsto medijima. Novosti

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts