VAŠINGTON, Međunarodni monetarni fond ocijenio da je finansijski sistem u Srbiji uspješno prebrodio finasijsku krizu, ali da će glavni izazov biti moguć nastavak pogoršnja ekonomskih uslova.
U izvještaju o procjeni stabilnosti finansijskog sistema u Srbiji, MMF navodi da bi glavni rizici za bankarski sektor mogli da budu produženje recesije i rast kreditnog rizika zbog deviznog zaduženja kompanija i građana.
MMF je ocijenio da bi u Srbiji trebalo postepeno smanjivati obavezne rezerve banaka i iznos državne garancije na štednju.
Potrebno je, ističe se, uvesti i procedure kojima bi se za kompanije olakšalo restrukturiranje kredita s kašnjenjem u otplati.
Bankarski sektor u Srbiji, navodi se, visoko je kapitalizovan i likvidan i pokazao je značajnu otpornost u stress-testovima, pa ni značajan rast obima kredita s kašnjenjem u otplati ne bi ugrozio adekvatnost kapitalizacije banaka.
U izveštaju MMF-a ocijenjuje se i da bi Vlada Srbije trebalo da napravi sveobuhvatnu strategiju upravljanja zaduživanjem.
Neophodno je da se procedure emitovanja državnih obveznica usklade s najboljom međunarodnom praksom iako je emitovanje tih hartija od vrijednosti u Srbiji pomoglo da se obezbijede stabilni izvori finasiranja, naveo je MMF.
Prema izvještaju MMF-a, osiguravajuće kompanije u Srbiji su dobro kapitalizovane, ali je srpsko tržište osiguranja nerazvijeno. MMF je preporučio da se u Srbiji završi odvajanje kompanija koje se bave životnim i neživotnim osiguranjem, da se usvoje mjere za premovisanje osiguranja i liberalizuje lokalno tržište reosiguranja.
Kako se ističe, potrebna je i revizija funkcija Agencija za osiguranje depozita, pošto prema trenutnim rješenjima može da dođe do konflikta interesa u obavljanju određenih dužnosti. Emg.rs
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši