BEOGRAD, U prva tri mjeseca ove godine izvezeno je robe u vrijednosti od 1,467 miliona evra, što je za skoro 15 odsto više nego u istom periodu prošle godine.
Ekonomisti su saglasni, bez veće prodaje robe na stranim tržištima, teško da dinar može biti stabilan i da i nama može biti bolje.
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić ocjenjuje da ekonomska politika Vlade daje dobre rezultate kada je u pitanju povećanje izvoza.
“Imamo nikad veću pokrivenost uvoza izvozom, Srbija inače ima spoljnotrgovinski deficit. Inače, nikad manji deficit nemamo nego u ovom trenutku”, podsjeća on. “Čekamo rezultate za drugi kvartal, i mislim da ova politika daje rezultate na veći izvoz Srbije i u tom smislu ćemo nastaviti sa politikom fleksibilnog deviznog kursa”, poručuje ministar.
Ipak, rezultat izvoza u prva tri mjeseca, posmatrano vrijednosno, prije je skroman nego veliki. Izvezeno je robe u vrijednosti od blizu milijardu i po evra. To je nedovoljno i kao potvrdu takve ocjene ekonomisti nude sledeće podatke. Devedesete godine Srbija i Češka izvozile su podjednako, po šest milijardi dolara, 2008. godine mi smo izvezli robe za 11, a Česi za 145 milijardi dolara.
Profesor Miodrag Zec šansu srpskog izvoza vidi u poljoprivredi. “Strateška poljoprivreda, industrijska, velika imanja u Vojvodini. Oni imaju čitav niz komparativnih prednosti i ona su u vlasništvu tajkuna. Oni kažu da imaju ideje i novac, i verovatno će biti naterani da veliki deo svog kapitala prebacuju u poljoprivredu ako žele da taj kapital proizvodi”, očekuje on.
“I treća stvar koja je vrlo interesantna i moguća je zanatska poljoprivreda. Znači, male serije gde treba mnogo ljudskog rada”, smatra Zec.
Aleksandar Stevanović iz Centra za slobodno tržište smatra da potencija leži u grani usluga. “Sa jednog hektara zemlje možete zaraditi jednu količinu novca, i to je kraj. Dok imate grana čiji je potencijal za pravljenje novca bezgraničan. Šta bi to bilo? Pa usluge, i to pogotovo one koje se mogu izvesti”, poručuje on.
Činjenica je da je poljoprivreda jedina djelatnost u Srbiji koja ima suficit, znači više izvozi nego što uvozi. Čak ni tu ne koristimo sve mogućnosti. Na primjer, kvota za izvoz mesa, riječ je o bebi bifu, ostaje nepopunjena. Mitar Pržulj iz Privredne komore Srbije smatra da domaćoj poljoprivredi, prije svega, nedostaju standardi.
“Poljoprivreda dosta učestvuje u izvozu, mislim da na tome treba nastaviti. Poljoprivreda treba da bude konkurentna, treba da se radi na standardima, to nedostaje našoj privredi, odnosno preduzećima, primena standarda evropskih”, kaže on. B92
Komentariši